HP opět preferuje Atomy před ARM čipy, tentokrát v tabletech
HP pracovala na vlastním tabletu postaveném na čipu architektury Cortex od ARM, který měl s uživatelem spolupracovat prostřednictvím operačního systému Windows RT. Namísto toho jsme se dočkali (respektive na trhu teprve dočkáme) produktu s názvem HP Slate 8. Placka zaměřená na business segment ale vychází z Atomu a Windows RT nahradily Windows 8 (Pro).
K nezvyklému kroku podala společnost i oficiální vyjádření prostřednictvím své mluvčí Marlene Somsak: „Rozhodnutí využít x86 platformu odráží názor našich zákazníků. Robustní ekosystém x86 aplikací je (a v nejbližší době bude) pro naše zákazníky to nejlepší.“ Jakkoli pravdivě i logicky tato slova mohou znít, můžeme jen těžko uvěřit, že by se společnost formátu HP pustila slepě do příprav ARM tabletu, někdy koncem vývoje se začala zajímat o názor zákazníka a projekt podle něj od základu překopala.
Server X-bit labs si všimnul možné souvislosti s ohlášením vlastního tabletu Microsoftu, které proběhlo jen o týden dříve. Mluvčí HP ale jakoukoli možnou souvislost mezi těmito událostmi popřela. X-bit také uvažoval o jiných příčinách strategické změny: Jednou z nich může být očekávaný neúspěch Windows RT (HP by nebyla prvním výrobcem, který se od nich odvrátil) a druhým výkon stávajících ARM čipů, jež staví především na již poněkud obstarožní architektuře Cortex-A9, která by nemusela stačit nárokům některých aplikací.
Závěrem můžeme připomenout i další variantu, kterou vzpomněla Softpedia v souvislosti s mikroservery - nemusí jít nakonec o nic víc, než výhodnou finanční nabídku ze strany Intelu. Ten vyrábí Atomy na (z vlastního pohledu) vyřazeném výrobním procesu, který se již dávno zaplatil a díky němuž může snadno hýbat s cenami oproti ARM výrobcům, kteří jsou závislí na cenách a přetížených linkách společnosti TSMC.