Zaměstnanci HP nesouhlasili s nižším platem, dojde tedy na další propouštění…
Loni v říjnu jsme vás informovali o nové strategii HP, která měla stavět na samostatném fungování výroby (počítačů, notebooků ap.) a samostatném fungování služeb, správy, poradenství a péče o firemní klientelu. Přestože se zprvu zdálo, že přerod ve dvě oddělené jednotky proběhne hladce - poptávka po počítačích tehdy stoupla a finanční výsledky HP se díky tomu vyvíjely pozitivně - nastala nakonec řada problémů.
Zájem o počítače opět opadl (tehdy šlo spíš o krátkodobý efekt oficiálního ukončení podpory Windows XP), HP se znovu začala propadat do větších ztrát a bylo třeba jednat. Nejprve svým zaměstnancům začala nabízet přesun do partnerských firem, ale vidina obdobné práce za nižší výplatu mnohé pracovníky nenadchla a jali se tento přístup HP medializovat. Společnost si uvědomila, že zvolený postup nefunguje, navíc na ni vrhá špatné světlo, a tak se rozhodla vrátit k původní strategii a pokračovat v propouštění.
Finanční ředitel Tim Stonesifer ohlásil, že po 51 tisících zaměstnancích, kteří společnost opustili od roku 2012, bude následovat 25-30 tisíc dalších. Přitom budou odcházet především z HP Enterprise Services Division, tedy oné jednotky, která nabízí poradenské služby, konzultace, správu serverů a podobně. Ta je totiž zodpovědná za podstatnou část stávající firemní ztráty. Zda je chyba ve vedení, které nedokázalo divizi zajistit dostatečný počet zakázek, nebo v tom, že byli zaměstnanci s ohledem na své výkony přepláceni (onen přesun k partnerským firmám měl znamenat snížení výplaty až o $20 tisíc), lze z pohledu vnějšího pozorovatel posuzovat jen obtížně. Restrukturalizace stála HP doposud $2,7 miliardy a zatím nedokázala společnost dostat dlouhodobě do plusu. Tomu se ale nelze divit, po „sebevražedných“ krocích několika předešlých vedoucích pracovníků je téměř zázrak, že společnost ještě existuje a funguje. Pro ilustraci: