DDR5 jsou na světě, Hynix uvedl DDR5-4800 až DDR5-5600
Paměti DDR5 byly před dvěma lety ohlášené jako velký krok, který umožní posunout přenosovou rychlost dat až na dvojnásobek oproti DDR4 (DDR5-6400) s tím, že se začne na jedenapůlnásobku toho, kde DDR4 končí (DDR5-4800). Nyní Hynix (či, chcete-li, plným jménem SK Hynix) oznámil vydání 16Gbit (tj. 2 GB na čip) DDR5-4800 až DDR5-5600. Jak už to u výrobců pamětí chodí, je to s tím vydáním takové trochu šalamounské. Hynix skutečně použil formulaci „vydání“ („launch“), zároveň ale doplnil větu, že tento krok společnosti umožní „poskytovat produkty, jakmile bude trh s DDR5 aktivní“.
Mohli bychom si filozoficky zadebatovat na téma vejce a slepice, tedy jak může Hynix čekat s nabídkou na aktivní trh, když trh může aktivovat právě jen nabídka, která nevisí na nikom jiném než na výrobci pamětí, tedy Hynixu. Bez nabídky může být poptávka jakákoli, ale nelze mluvit o aktivním trhu. V praxi však nejspíš nejde o nic jiného, než o formální vyjádření, které má Hynixu zajistit místo v análech, kde bude navěky uveden jako firma, která jako první vydala DDR5 paměti. Můžeme si povšimnout, že s podobnými tiskovkami se Hynix, Samsung a Micron střídají s tak železnou pravidelností, až by člověk věřil, že někdejší kartel výrobců pamětí není zdaleka tak někdejší, jak bychom chtěli, aby byl.
Operační napětí DDR5 bylo sníženo z 1,2 V na DDR4 na 1,1 V, což má samo o sobě přinést snížení spotřeby pamětí o 20 %. Další novinkou je ECC na úrovni čipu, které je schopné samo automaticky opravovat chyby až na úrovni jednoho bitu. Podle Hynixu má dvacetinásobně zvyšovat spolehlivost. DDR5 umožňují zvyšování kapacity sendvičováním pomocí TSV (through-silicon-via), společnost hovoří až o 256 GB (což alespoň zatím vypadá spíše na technologické laboratorní cvičení než na komerční produkt v dohledné době).
Analytická společnost Omdia předpokládá, že poptávka po DDR5 se objeví v roce 2021, do konce roku 2022 si DDR5 ukrojí 10 % celosvětového trhu s DRAM a do konce roku 2024 stoupne podíl na 43 %. Přestože tedy DDR5 přinesou významný posun v datové propustnosti (pro koncové uživatele to znamená hlavně možnost rychlejších integrovaných grafik; v ostatních ohledech nijak zásadně limitováni nejsme), nebude nástup DDR5 nijak rychlý. Pokud bychom se ptali proč, nabízí se odpověď v podobě vysoké ceny. Výrobci pamětí v posledních letech nejsou příliš nakloněni konkurenčnímu boji a ceny novinek drží nahoře tak dlouho, jak to jen jde.