Intel Bay Trail zřejmě AMD Temash ve 3D nepřekoná
Začněme specifikacemi. Na vypuštění čeká celkem šest modelů, které najdete v nabídce pod názvem Atom Z3000. Zákazník bude vybírat ze 2- a 4-jádrových modelů (ve všech případech vychází 512 kb L2 cache na jádro) s maximální frekvencí od 1,8 do 2,4 GHz. K jejímu dosažení dopomáhá mimo jiné 22nm proces (jde o první 22nm Atomy; výrobním procesem Intel zároveň předběhl AMD, jejíž Temash a Kabini vznikají na 28nm linkách).
Grafické jádro podporuje DirectX 11 a skládá se až ze 4 EU (execution units). Taktovací frekvence může dosáhnout až 667 MHz. Čip zároveň podporuje „přelévání“ TDP mezi jednotlivými částmi, tzn. není-li vytíženo GPU, může CPU běžet rychleji a opačně.
Co se výkonu týká, nezveřejňuje Intel konkrétní FPS nebo body dosažené v jednotlivých benchmarcích, ale většina slajdů hovoří spíš o násobcích výkonu jiných produktů. Zahrnuté jsou výsledky ARM SoC jako je Tegra 3 od Nvidie nebo Snapdragon S4 od Qualcommu, ale výsledky přímého konkurenta - x86 kompatibilního APU Temash od AMD - chybějí.
Nedalo nám to a pokusili jsme se některé dohledat. Problém nastal hned u SYSmark 2012 Lite - na webu výrobce (BAPCo) chybějí výsledky na novějších AMD procesorech a na internetu se nám je rovněž najít nepodařilo. Není se ale čemu divit, AMD (stejně jako VIA a Nvidia) před dvěma lety vystoupily z konsorcia BAPCo, jehož testy označily za silně neobjektivní (z velkých výrobců tehdy zůstal jen Intel). Tomu odpovídá aktuální situace - na hardwaru Qualcommu a Nvidie test ani neproběhne.
Co se 3D výkonu týká, je situace výrazně transparentnější. Intel výsledky 3D Marku normalizoval vůči minulé generaci Atomů - procesoru Clover Trail Z2760. Oproti tomu je grafický výkon nejvýkonnějšího modelu Bay Trail z řady Z3000 4,82× vyšší. Není problém dohledat, že Atom Z2760 dosahuje v testu Ice Storm skóre kolem 2430 bodů, takže nový Atom Z3770 by měl nabídnout asi 11 713.
Takové číslo už můžeme srovnávat s ostatními produkty. Nás zajímá především APU Temash, které ve slajdu chybí. To v nejnižší dvoujádrové verzi A4-1200 dosahuje 11 920 bodů a (rychleji taktovaná A4-1250 pak asi 12 500 a nejrychlejší čtyřjádrová 19 100 bodů).
Výsledek Atomu Z3770 (~11 713) a Temash A4-1200 (~11 920) je tedy po stránce 3D výkonu velmi srovnatelný. Druhou stranou mince zůstává spotřeba, kterou objektivně změří až nezávislé recenze. Současné slajdy ji totiž neuvádějí. Starší uniklé materiály zmiňovaly SDP 2 watty, což však není veličina srovnatelná s TDP, které je v případě jmenovaného Temashe 3,9 wattu.
Hrubou představu si však udělat můžeme. Víme totiž, že u současných produktů uvádí Intel SDP přibližně jako polovinu TDP; např. mobilní modely Ivy Bridge s TDP 13 wattů mají SDP 7 wattů. Pokud by tento poměr (SDP:TDP 1:1,86) platil i pro Bay Trail, mluvili bychom o TDP 3,7 wattu. Je však otázkou, zda Intel vztah obou veličin pro novou generaci Atomů neupraví.
Zatím tedy lze říct tolik, že po stránce 3D výkonu budou čipy z řady Intel Bay Trail Z3000 končit tam, kde začínají APU AMD Temash a po stránce spotřeby budou pravděpodobně mírně úspornější. Neznámým je procesorový výkon. V tom by však díky pokročilejšímu výrobnímu procesu a vyšším taktům mohla novinka od Intelu nabídnout více. Na čísla nezávislých recenzí si však budeme muset počkat do příštího týdne.