Intel dostal $8,5miliardovou dotaci, výhodné půjčky a 25% daňovou úlevu
Již v létě 2021 schválil americký senát vymezení a rozpuštění $52 miliard v polovodičovém průmyslu. Šlo o reakci na otevřený dopis šesti amerických firem, který poukazoval na skomírání tohoto průmyslového odvětví na půdě USA, zatímco v Asii se vlády předhánějí v podporách tamních výrobců, kteří pomalu ale jistě přebírají otěže. Dopis adresovaný prezidentu Bidenovi podepsala AMD, Intel, Nvidia, Qualcomm, Broadcom a IBM. Peníze tedy byly senátem schváleny, ale pravidla sepsaná americkými úřady vyvolala překvapení a kritiku. Podmínky čerpání z tohoto finančního balíku totiž byly formulovány tak, že by na ně z šestice autorů původního dopisu dosáhl pouze Intel.
Výstavba Intel Fab 52 a Fab 62 v Arizoně (Intel)
Před koncem roku 2021 zareagoval náměstek ministra obchodu Don Graves, který potvrdil, že ministerstvo obchodu považuje vývoj a návrhy za nezbytnou součást polovodičového průmyslu a podpoří i je: „Návrh, inovace, výzkum a výrobu nelze oddělovat. Jakmile bude vše schváleno, zaměříme se na investice, abychom se ujistili, že [každá] část ekosystému dostává podporu, jakou potřebuje.“
Zatímco po původní formulaci (když to vypadalo, že na částky v řádu miliard dolarů z $52miliardového balíku dosáhne jen Intel, maximálně ještě Micron) se Intel k situaci nijak negativně nevyjadřoval, když bylo potvrzeno, že by něco měly dostat i značky, které americké čipy vyvíjejí (čímž by se částka rozdělila mezi vyšší počet subjektů), přišel CEO společnosti, Pat Gelsinger, s kritikou částky, která by na Intel zbyla.
Utekl zase nějaký čas a máme tu výsledek: Americké ministerstvo obchodu Intelu schválilo dotaci ve výši $8,5 miliard dolarů, dále možnost zvýhodněných půjček až do $11 miliard dolarů (se sníženými úroky) a nakonec 25% investiční daňovou úlevou na kapitálové investice až do výše $100 miliard.
Intel D1X v Oregonu (Intel)
Pro Intel nakonec může být zajímavější než samotná dotace zmíněná půjčka a daňové úlevy, neboť tím odpadne nutnost hledání partnera pro větší projekty. Když v létě 2022 odstartoval plány na výstavbu nové továrny v Arizoně, získal od investiční společnosti Brookfield $15 miliard, ovšem 49% továrny zůstane v majetku Brookfieldu.
Intel Fab 42 v Arizoně (Intel)
Intel plánuje plně využít všechny zmíněné prostředky a podle CEO Pata Gelsingera to pro Intel znamená mimo jiné více než $25 miliard na daňových úlevách.
Intel Fab 42 v Arizoně (Intel)
Prostředky získané prostřednictvím CHIPS Act budou nějakým způsobem a nějakou měrou využity v následujících projektech:
- výstavba dvou továren v Chandleru v Arizoně určených pro proces Intel 18A
- přestavba dvou továren na pouzdřící linky v Rio Rancho v Novém Mexiku
- v již existujícím areálu New Albany v Ohiu vzniknou dvě továrny
- v již existujícím areálu v Hillsboro v Oregonu dojde k rozšíření a modernizaci, včetně zavedení high-NA EUV linek od ASML, z nichž první začal Intel před nedávnem instalovat
Intel odhaduje, že 25 až 30 % investic bude využito na výstavbu výrobních zařízení a zbytek (většina) do výbavy továren.