Intel končí s výrobou desek - kupodivu před nástupem BGA
Intel oficiálně potvrdil konec vývoje vlastních základních desek pro segment desktopu. Poslední generace desek, která byla chystaná v rámci Intelu, je určená procesorům Haswell. Jejím vydáním definitivně končí vývoj a následně dojde i k útlumu výroby. Tato divize Intelu je poměrně malá co do počtu zaměstnanců - nemělo by proto dojít k jejich propuštění; pouze přejdou do vývoje referenčních desek pro segment Ultrabooků a tabletů. Na dodávkách čipsetů partnerským výrobcům (Asus, Gigabyte, MSI a podobně) se nic nemění.
O firemních deskách Intelu není v posledních letech příliš slyšet, zákazníci nemají valný důvod preferovat je před nabídkou ostatních firem. Ukončení vývoje a využití pracovníků pro zákaznicky zajímavější produkty se zdá logické.
Přesto za sebou tento krok zanechává lehce hořkou dochuť. Nejsme si jisti, jestli jen slyšíme trávu růst a hledáme kontroverzi, kde není, nebo zda jsou mezi jednotlivými strategickými kroky skutečné souvislosti. Dovolte nám menší rekapitulaci:
Začátkem podzimu se na svět dostaly zprávy o tom, že Intel integruje obvody pro regulaci napětí - které až dosud byly umístěné na základní desce - do samotného procesoru. To i v naší diskusi vyvolalo řadu pestrých reakcí, především proto, že pokud odejde regulace na desce, lze součástky vyměnit, zatímco v případě integrovaného řešení je procesor na odpis.
- listopad 2012: Intel Broadwell získává konkrétnější podobu
Od listopadu do prvních lednových týdnů jsme se dozvídali, že procesory řad Broadwell budou primárně vyráběné v BGA provedení, tedy bez socketů, což znamená, že krom segmentu high-endu budou k základním deskám přiletované. Analýzy těchto zpráv mluvily o problému, který tím Intel vyrobí výrobcům základních desek - zvláště pak těm menším - při řešení reklamací (zvýšení nákladů, další výbava).
Komponenty na základní desce lze s minimálními náklady vyměnit - v případě integrace však porucha znamená konečnou
Nyní Intel oficiálně prohlásil, že odchází z trhu s desktop deskami - v návaznosti na dvě jmenované zprávy to může působit všelijak. Situace se ale netýká jen výrobců a řešení reklamací, ale i koncových uživatelů. Pokud totiž po záruce odejde jmenovaný regulátor napětí integrovaný v procesoru, který je připájený k základní desce, pak skutečně s páječkou v ruce nic moc nezmůžeme. Jsme si navíc jistí, že částka, kterou si odborný servis naúčtuje za výměnu BGA procesoru (tedy práce s BGA spojem a cena nového čipu), bude vyšší než cena nové desky. Totéž ovšem platí i v případě, že odejde deska a přežije procesor, což je v současnosti velmi častý scénář.
Sečteno podtrženo: Odumření procesoru = nákup nového procesoru (naletovaného na desce). Odumření regulátoru napětí = nákup nového procesoru (naletovaného na desce). Odumření základní desky = nákup nového procesoru (naletovaného na desce). Ve výsledku tedy změna strategie může výrobcům desek přinést krom nevýhody (vyšší servisní náklady) i výhodu v podobě nepatrně vyššího odbytu. Pro Intel to ovšem znamená výhodu na všech frontách: Každý případ poruchy bude pro Intel znamenat prodej nového procesoru (a GPU ;-).