Intel mluví o 28W Meteor Lake s 10W režimem, vzorky ale testuje na 100 wattech
Vydání několika minulých generací procesorů Intelu mělo jednoho společného jmenovatele. Nejlepší z „uniklých“ výsledků, které se před jejich vydáním (dostupností) objevily online, dosahovaly úrovně, kterou se nepodařilo dosáhnout žádné nezávislé recenzi. Netýkalo se to pouze desktopových procesorů, ale i mobilních modelů, kde byly rozdíly ještě výraznější. Výkonnostním limitem procesorů pro notebooky je totiž ve většině případů omezený výkon malého mobilního chladiče. V laboratoři tudíž není problém vypnout limit napájení, posadit na procesor desktopovou kostku a dosáhnout výkonu, o kterém si uživatelé reálných notebooků mohou nechat nanejvýš zdát.
Intel
Zdá se, že ani s Meteor Lake tomu není jinak. Přestože Intel na Innovation 2023 prezentoval novou generaci procesorů jako 28W produkt, který lze přepnout do ještě úspornějšího 10W režimu, přestože o Meteor Lake hovořil jako o dvojnásobném zlepšení energetické efektivity, zjistil kanál MLID, že nedávno uniklý výkonnostní výsledek z CineBench R20 byl ve skutečnosti naměřen na 100W konfiguraci vybavené desktopovým chladičem.
MLID
Přitom právě skóre přes 7300 bodů v CineBench R20 (proti předešlým výsledkům) konečně působilo jako alespoň nějaký posun oproti stávající generaci Intelu i AMD. APU Phoenix (Ryzen 7 7840HS) testované redakcí Notebookcheck v reálných noteboocích dosahuje v tomto testu mediánu 6531 bodů a maxima 6744 bodů. Skóre Meteor Lake tak alespoň o 8 % překonávalo nejvýkonnější notebook s Phoenixem. Jak se však ukazuje, bylo k tomu při 100W spotřebě a s chladičem, který se nevejde do žádného z notebooků. Naměřený výkon tak spíše odpovídá tomu, co lze čekat od případné desktopové verze s 65W TDP.
Se zohledněním tohoto kontextu je tak velmi problematické hodnocení většiny dostupných výsledků, neboť nemáme jistotu, za jakých podmínek byly všechny naměřeny a naopak víme, za jakých podmínek byly naměřeny některé z nich. Přinejmenším část následujících výsledků by však měla pocházet ze 14″ a 16″ notebooků společnosti HP, byť nastavení limitů spotřeby neznáme:
Graf celkového výkonu obsahuje všechny dostupné známé výsledky Meteor Lake s výjimkou těch s nápadně nízkým výkonem, které zcela jistě nevypovídají o potenciálu finální platformy. Testy proběhlé na sestavách HP ukazují, že v 16″ noteboocích je dosahováno vyššího výkonu než ve 14″ modelech. Testované vzorky jsou modely Core Ultra 7 155H a Core Ultra 7 165H. Zatím chybí Core Ultra 7 185H, jehož maximální boost má být o 100 MHz vyšší než u 165H (5,1 GHz oproti 5,0 GHz).
V jednojádrovém výkonu se Meteor Lake (z důvodu nižšího boostu) daří o něco hůř, v podstatě nepřináší mezigenerační posun ani proti Core i7-1360P. Symbolická dvě procenta navíc ještě může přinést o 100 MHz rychlejší Core Ultra 7 185H.