Intel nabíjí zbraně proti Microsoftu kvůli emulaci x86 na Qualcomm ARM
Vlastně se po letech dá říci, že jediný, kdo může beze strachu vyvíjet a vyrábět procesory podporující x86 architekturu, je AMD. Ostatně Intel si nemůže dovolit jakýkoli přímý útok proti AMD, neboť ta stojí (nejen) za amd64, 64bitovým rozšířením instrukčních sad procesorů x86.
Jenže Qualcomm se svými ARMy je něco jiného. A něco jiného je taky současné chování Microsoftu porušující dekády trvající spolupráci v rámci „Wintel“ tažení. Microsoft těchto dní celkem pochopitelně nevidí svět pouze skrze x86 procesory, ty jsou na ústupu, většina toho, co se prodá, je na bázi ARM, na serverech beztak běží spíše Linux a tak se s Windows musí uchytit i na nové největší platformě světa jménem ARM.
Naštvání Intelu je jistě data staršího, vědí už delší dobu, co se děje a k čemu logicky trh směřuje. Nicméně když Qualcomm přijde s 2-in-1 konvertibilním laptopem poháněným jeho ARM Snapdragonem, přičemž na tomto stroji běží plnohodnotná Windows 10 schopná spouštět Win32 aplikace, stejně jako novější Microsoftí UWP, je to počátek potenciálního obřího problému pro Intel. Tahle referenční platforma by mohla spustit nepříjemnou lavinu, zejména díky tomu, jak parádní výsledky dává z hlediska výdrže akumulátoru a přitom dostatečného výkonu.
O platformu již projevili zájem další velké firmy jako Lenovo, Hewlett-Packard či Asus. Microsoft je ochoten to licencovat (tedy poskytnout licence plnohodnotných Windows 10 pro ARM - neslýchané ještě před pár lety). Kromě jiného to pak také narušuje snažení Intelu na poli ultrabooků. Intelu by se tak mohlo nakrásně stát, že jednoho dne zjistí, že má plné sklady x86 procesorů a on o ně nikdo nemá zájem (to je samozřejmě spíš teoretické worst-case-scenario, než realisticky očekávatelný vývoj).
Takže je čas povolat právníky. Intel má x86 platformu zabezpečenu brutálním množstvím více než 1600 patentů. Ujišťuje, že vítá zákonnou soutěž na trhu, ale nehodlá trpět nezákonná porušení svých patentů. A toho se právě mají Qualcomm s Microsoftem dopouštět emulací x86 na ARMech (což je mimochodem dosti podobné tomu, co kdysi dělala nadějná firma Transmetta, kde svého času pracoval Linus Torvalds - proti ní Intel tehdy vytáhl patenty na instrukční sady typu SIMD).
Až budoucí vývoj ukáže, jak tenhle případný spor proběhne a dopadne. Ono se ale v tomto kontextu sluší tak připomenout, že na trhu už vlastně nejsou ryzí x86 procesory, ani Intel, ani AMD už je prakticky nedělají, všechno typu x86 se na současných Core / Xeonech či Ryzenech beztak překládá na jiný mikrokód. Jestli se to nějak zásadně v principu liší od Mcirosoftu/Qualcommu si netroufám hodnotit, není to podstatné. To, co se počítá, je platnost patentů a jejich (ne)aplikovatelnost na emulaci / překlad na jinou instrukční sadu.