Intel ohlásil EOL mobilního Ice Lake, hybridního Lakefield i Comet Lake-U
Lakefield
Začněme s nejzvláštnějším produktem celé řady, procesorem Lakefield, ultramobilním řešením, které jako první ze stájí Intelu kombinovalo jádra dvou různých architektur. Jedno jádro Sunny Cove (~Ice Lake) a čtyři Atomy Tremont. Produkt, který vypadal dobře v prezentacích, ale dosahoval výsledků srovnatelných s řádově levnějšími Atomy - velké jádro ani pokročilé vrstvení a pouzdření se nijak zásadně na chování produktu neprojevovaly.
Důvodem byla nejspíš kombinace hned několika faktorů. Prvním z nich byla druhá generace 10nm procesu. Ta nedosahovala nijak vysokých taktů a k tomu trpěla docela vysokou spotřebou, takže u TDP limitovaného produktu nedostalo velké jádro příliš prostoru k tomu, aby se předvedlo a muselo běžet na taktech tak nízkých, že sotva překonávalo jádra malá. Druhý spočíval ve faktu, že z hlediska kombinace jader šlo o vůbec první pokus Intelu, který prostě smíchal dvě jádra do jednoho čipu, bez nějaké pokročilejší snahy zařídit, aby to fungovalo. Naproti tomu Alder Lake chystaný na letošní podzim už bude obsahovat hardwarové obvody pro efektivněji řešený scheduling a zátěž bude mezi jednotlivá jádra rozložena lépe. Třetí důvod stojí na příliš odlišné architektuře obou typů jader. Velké jádro, aby s ním mohlo být zacházeno rovnocenně jako s malými, přišlo o podporu HT a rovněž pokročilé instrukční sety.
Vlajkovou lodí procesoru Lakefield měl být Microsoft Surface Neo, který však Microsoft - podobně jako Windows 10S - zrušil. Což popularitě produktu rovněž nepřidalo. Zůstalo tak několik neslaných notebooků… nelze říct nemastných-neslaných, protože s ohledem na výkon a možnosti procesoru byly mastné až až - například Lenovo X1 Fold za $2499.
Intel ohlásil EOL pro Lakefield s možností posledních objednávek během letošního října.
Comet Lake, Comet Lake-refresh
Podobný osud potkal „U“ (tedy 15-28W) řady procesorů Comet Lake i Comet Lake-refresh, poslední 14nm generaci notebookových procesorů Intelu. Tyto až šestijádrové / dvanáctivláknové produkty, poslední postavené na architektuře Skylake, měly paradoxně oproti pozdějšímu 10nm Ice Lake pár výhod. Jednak to byl vyšší vícejádrový výkon díky šesti jádrům (namísto čtyř) a jednak nižší throttling (přesto však po stránce zahřívání nebyly tak dobré, jako starší generace Intelu z dob, kdy ještě nemusel tolik tlačit na pilu, respektive na frekvence). Dosud je na Comet Lake postaveno velké množství notebooků a konkrétně Comet Lake-U slouží jako cenově příznivější doplněk podstatně dražších modelů vybavených 10nm procesory.
Intel ohlásil EOL pro Comet Lake-U s možností poslední objednávky letos v říjnu a pro Comet Lake-U-refresh v lednu.
Ice Lake
Asi největším překvapením je konec mobilního Ice Lake. Ten byl sice vyráběn druhou generací 10nm procesu, která byla někde mezi 12nm a 7nm procesem TSMC (denzitou blíže druhému, maximálními takty a spotřebou blíže prvnímu), ale umožnil částečné uvolnění do té doby přetížených 10nm linek Intelu, čímž pomohl vyřešit špatnou dostupnost 14nm high-endových modelů pro desktop.
Krom toho, že na modelech Ice Lake stále stojí celá řada notebooků, může být ukončení jeho výroby překvapivé i z tohoto hlediska. Možná však s Alder Lake, Xeony Ice Lake a Xeony Sapphire Rapids mohou být zbylé 14nm linky uvolněny natolik, že se zkrátka vyplatí přestavět 10nm linky druhé generace okupované mobilním Ice Lakem na 10nm linky třetí generace, na kterých lze vyrábět Tiger Lake, Alder Lake, Sapphire Rapids a další modernější produkty.
Intel ohlásil EOL pro mobilní Ice Lake s poslední možností objednání letos v říjnu.
Pokud se podíváme na nabídky Alza a CZC, zjistíme, že na 14nm Comet Lake(-refresh) a 10nm Ice Lake je v současnosti postaveno stejné množství modelů notebooků jako na 10nm Tiger Lake:
- Alza
- Comet Lake: 394 modelů
- Ice Lake: 177 modelů
- Tiger Lake: 528 modelů
- CZC
- Comet Lake: 451 modelů
- Ice Lake: 145 modelů
- Tiger Lake: 619 modelů
V průměru se stávající nabídka skládá z 584 modelů postavených na Comet Lake a Ice Lake a 574 modelů postavený na Tiger Lake. První dvě generace v současnosti slouží hlavně jako doplněk pro nižší cenový segment, do kterého dražší notebooky s Tiger Lake příliš nezasahují. Intel sice plánuje na podzim uvést notebooky s Alder Lake, na druhou stranu je otázka na kolik to vykompenzuje konec tří starších / levnějších generací. Možná půjde Tiger Lake cenově trochu dolů, možná Intel ukončením výroby těch produktů, na kterých nemá vysoké marže, plánuje vylepšit finanční zprávy (společnosti k prvnímu kvartálu klesly marže meziročně o více než 5 %; zatímco před rokem dosahovaly ~60 % a před vydáním Zenu až 64 %, nyní je na 55 %).