Intel: Podíl na nestabilitě Raptor Lake může mít i vylepšený boost
Začátkem letošního roku se začaly vršit stížnosti na nestabilní procesory společnosti Intel, zejména tedy na vyšší modely řad Raptor Lake a Raptor Lake-refresh. Média si jich zprvu téměř nevšímala. Výjimkou byla situace, kdy webu HardwareTimes odešly procesory v obou testovacích sestavách (nakonec i jeden ze dvou, který dostala v rámci záruční výměny). Teprve když začaly přicházet stížnosti od prodejců a uživatelská hodnocení na velkých e-shopech podezřele poklesla, se tématu začala věnovat větší pozornost.
Intel nakonec v dubnu vydal jakési obecné vyjádření pro veřejnost, kde narážel na výkonnostní profily výrobců základních desek a přislíbil, že v květnu přijde s konkrétnější informací. Na žádné oficiální květnové prohlášení však nedošlo - pouze na toto téma uniklo, že Intel výrobce instruoval, aby do konce měsíce do BIOSů implementovali oficiální profily Intel (které podle různých měření více či méně snížily výkon). Poslední prohlášení adresované veřejnosti tedy bylo stále ono dubnové, které způsobilo titulky jako:
- Intel blames aggressive motherboards for high-end CPU crashes (PCWorld)
- Intel issues statement about CPU crashes, blames motherboard makers […] (Tom'sHardware)
- Motherboard makers apparently to blame […] (ArsTechnica)
- Intel blames motherboard makers for game crashes, not its CPUs (PCGamesN)
- Intel Statement on Stability Issues: "Motherboard Makers to Blame" (TechPowerUp)
- Intel Blames Motherboard & System Manufacturers […] (WCCFTech)
- Intel: Motherboard Makers Are to Blame for Gaming Instability With Its CPUs [ExtremeTech]
Vyjádření Intelu tedy budilo jednoznačný dojem, že za problémy mohou výrobci základních desek, nikoli výrobce procesorů. Problém nastal ve chvíli, když i po instalaci výkonnostních profilů Intelu degradace procesorů neustala a naopak se začaly potvrzovat případy reklamovaných kusů, které od instalace běžely v oficiálním výkonnostním profilu Intelu.
Core i9-14900K (Shutterstock)
Redakce webu igor'sLAB se proto jala zjišťovat, kde je problém a získala informaci, kterou Intel jinak poskytuje pouze pod NDA (souhlas o mlčenlivosti) a není určena veřejnosti: Intel vlastním šetřením zjistil, že jádro problému tkví v chybné hodnotě, která je u procesorů Raptor Lake a Raptor Lake-refresh zadána pro eTVB. Zvýšení frekvence a napětí při vysoké teplotě může snížit spolehlivost procesoru. eTVB je enhanced Thermal Velocity Boost, tedy vylepšená verze boostu zohledňujícího teplotu procesoru, která byla implementována právě na procesorech Raptor Lake (13. generace) a Raptor Lake-refresh (14. generace). eTVB je podporován právě u vyšších modelů.
Zveřejnění této informace patrně bylo pro Intel značně nepříjemné (obzvlášť poté, co s problémy spojoval výrobce základních desek a sestav), a tak na článek igor'sLAB reagoval vyjádření, že záležitost s eTVB není potvrzena jako příčina problému a že jde pouze o doprovodný problém, který se na nestabilitě může podílet, ale není její příčinou.
Těžko říct, zda se tímto vyjádřením podaří Intelu na současném mediálním obrazu něco vyžehlit. Po dubnovém pokusu o mediální přehození zodpovědnosti za problémy na výrobce základních desek, květnové absenci slíbeného vysvětlení a stávající bagatelizaci problému s eTVB, který Intel pod NDA předkládal jako zdroj celého problému, nejspíš bude chtít Intel stávající generaci produktů co nejdříve nahradit chystaným Arrow Lake, aby o ní mohl přestat mluvit. Připomeňme, že právě vyšší modely 13. generace již Intel přestal prodávat, EOL ohlásil prakticky obratem poté, co se v médiích začalo mluvit o problémech.