Podhoubí pro další generaci Ultrabooků: „Příští rok to bez dotykového ovládání nepůjde“
Na základě údajů z rozhovoru s výkonným ředitelem Intelu jsme vás informovali o tom, jak společnost vnímá (nebo alespoň na oko vnímá) konkurenci v podobě ARM a jejích partnerů. V tomtéž rozhovoru zmínil Paul Otellini okrajově ještě jednu věc, která šla tématicky trochu jiným směrem, a tak jsme se jí nevěnovali.
Nyní se zdá, že nebyla až tak okrajová, jak jsme si zprvu mysleli. Konkrétně jde o pasáž: „Myslím, že za rok bude opravdu těžké prodat sestavu bez dotykového ovládání.“ Otellini ještě zdůraznil, že mluví o trhu pro koncové uživatele, nikoli o enterprise segmentu, který má větší setrvačnost.
I když tu samozřejmě jisté náznaky byly, zřejmě poprvé o jedné věci mluvíme zcela konkrétně (byť to zcela prostě vyplývá ze situace): Zdá se totiž, že se Intelu s Microsoftem povedlo upéct zajímavý symbiotický produkt. Doposud situace fungovala prostě - pokud jste upgradovali operační systém Windows, nepotřebovali jste pro něj nový hardware, mohli jste si ho nainstalovat na stávající sestavu (přinejhorším stačilo doplnit operační paměť). Stejně tak když jste kupovali nový hardware, mohli jste v klidu zůstat i u o generaci starší verze Windows.
Nyní tu máme trochu jinou situaci. Windows 8 mají jako primární rozhraní nastavené Metro (a jak WIFT rozebíral, není úplně triviální zařídit, aby se jako primární po spuštění zobrazovala klasická plocha s nabídkou Start). Důvodem nemusí být jen prostá snaha Microsoftu přivykat uživatele novému rozhraní, které najdou i v dalších generací jeho operačního systému. Ono totiž to Metro na klasické sestavě bude neustále připomínat uživateli, jak je jeho počítač (morálně) zastaralý. A naopak v OEM segmentu zajistí, že sestavy s novými okny budou postavené na novém hardwaru vybaveném dotykovým ovládáním.
Zkrátka, kdo bude mít zájem plnohodnotně využívat Windows 8 (nebo si to alespoň myslí), bude potřebovat novou sestavu a naopak kdo si bude kupovat novou sestavu s dotykovým displejem a bude chtít jejího potenciálu plně využít, bude si muset připlatit i za nový operační systém - jedno bez druhého nikdy v běžném uživateli nevytvoří dojem plnohodnotného produktu.
Symbióza Wintel se tím dostává do ještě užší formy - v těchto důsledcích si například můžeme uvědomit, že dosud nepříliš oblíbené Ultrabooky budou jednou z nejprostších cest jak využít potenciálu Metra při zachování klasické formy mobilního počítače s klávesnicí. V segmentu netbooků a levnějších notebooků se totiž vzhledem k tlaku na cenu nedá masivnější nástup dotykových panelů očekávat.
Téma ale neuzavíráme - ještě se dnes podíváme, jak bude vypadat nová řada Ultrabooků pro sezónu 2013.