Intel slibuje, že lednový patch Arrow Lake přinese 17,5% nárůst herních FPS
Telenovela pokračuje. Poté, co Intel oznámil, že všechny zásadní nedostatky degradující výkon Arrow Lake byly odstraněny, se různí uživatelé, youtubeři i redakce pustily do testování. Většina těchto pokusů skončila závěrem, že pokud se v nějaké zátěži nějaký nárůst výkonu projeví, v jiné nastává propad. Redakce webu XDA Developers, která situaci shrnula tvrzením, že „záplaty Intelu pro Arrow Lake se jeví jako nefunkční“, ještě zjistila zhoršenou kompatibilitu s pamětmi. S kity, se kterými v době vydání Arrow Lake fungoval, po aktualizaci BIOSu ani nenabootuje.
Intel zřejmě kritiku zaregistroval a oznámil, že s lednovými BIOSy dosáhne posun herního výkonu v průměru o 17,5 %, jednojádrového výkonu v Cinebench o 52 %, celkové skóre ve 3DMarku stoupne téměř na dvojnásobek a latence pamětí měřené v AIDA 64 klesnou o 30 %.
Výkon Arrow Lake v lednové konfiguraci (Intel)
To jsou na první pohled krásná čísla. Je ovšem potřeba nepřehlédnout drobnou poznámku, že je srovnáváno (nikoli s prosincovým stavem, ale) oproti „konfiguraci recenzentů“. Což je poněkud vágní, protože různé recenze uvádějí různé konfigurace. Zejména pak snaha četných autorů hledat příčiny problémů a řešit je na vlastní pěst (testování různých ručních konfigurací BIOSů, ruční úpravy profilů napájení ve Windows, testování s Windows 11 23H2 i 24H2 ap.). Při snaze o dohledání podrobností na obvyklém místě - stránce Intelu intel.com/performanceindex - je již nějakou dobu vyžadováno přihlášení, bez kterého se nedozvíme nic.
Redakce webu WCCFTech upozornila, že jednojádrový výsledek Cinebench 2024 v recenzích dosahuje 140-145 bodů, takže po přislíbeném 52% nárůstu by skóre muselo dosahovat 212–220 bodů, což WCCFTech označil za „nepravděpodobné a zavádějící“.