Intel u Raptor Lake zachová podporu DDR4
Architektura Alder Lake přinesla podporu DDR5 pamětí. Ta ale v současnosti a v desktopu, kde byla představena jako první, nijak podstatné výhody nepřináší. Procesorová jádra většinou nejsou limitována propustností paměti a jádro grafické, které Alder Lake integruje, není tak rychlé, aby ho omezovaly DDR4 a mohlo tedy při použití DDR5 výrazněji zazářit. Trochu jiná může být situace v mobilním segmentu, kde Intel osazuje výkonnější integrované grafiky. Tam se vyšší datová propustnost může (při použití integrované grafiky) projevit podstatněji. Na druhou stranu už dosavadní mobilní procesory podporovaly standardy rychlejší než DDR4 (např. LPDDR4X), takže možnost osazení rychlejšími pamětmi nabízel Intel v noteboocích i před Alder Lake.
Pokud se však vrátíme k desktopu, neznamenají DDR5 v nynější situaci žádnou podstatnou výhodu. DDR4 stačí podstatně nižší takty, aby sestava dosáhla v průměru stejných herních FPS jako u DDR5, což je nejspíš důsledkem nižších latencí DDR4. Protože jsou zároveň levnější, lze s použitím DDR4 za nižší pořizovací cenu získat vyšší výkon a lepší poměr cena / výkon. Nelze však tvrdit, že DDR4 musejí být za všech okolností jednoznačně lepší volbou - pokud uživatel platformu kupuje kvůli PCIe 5.0 slotu, do kterého hodlá v budoucnu osadit výkonnou grafickou kartu a domnívá se, že přítomnost PCIe 5.0 bude znamenat výkonnostní výhodu, musí mít na paměti jednu věc. Přenosová rychlost PCIe 5.0 je vyšší než přenosová rychlost běžných DDR4. Aby se textury z operační paměti mohly do grafické paměti přesouvat plnou rychlostí PCIe 5.0, je potřeba přenosové rychlosti, které dosahují DDR5.
Pro někoho tedy mohou mít smysl spíš DDR5, pro někoho DDR4. Proto je dobrou zprávou, že Intel - alespoň podle současných informací - plánuje zachovat podporu obou standardů i na procesorech Raptor Lake. O těch víme, že zachovají počet velkých jader na osmi - samotná jádra ale budou mírně vylepšená. Počet malých jader (která zůstanou bez podstatnější změny) se pak zdvojnásobí. Což je způsob Intelu, jak konkurovat procesorům Zen 4, které se rovněž ve druhém pololetí roku 2022 objeví.
Raptor Lake nejspíš oproti Alder Lake nabídne jednu podstatnou výhodu - PCIe 5.0 linky nebudou omezené na primární slot pro grafiku, ale přibudou ještě nějaké navíc, takže nová platforma nabídne také podporu pro PCIe 5.0 SSD, které by se právě ve druhém pololetí příštího roku mohla začít objevovat. U takového systému výrazněji využívajícího PCIe 5.0 najdou i DDR5 širší využití. Za předpokladu, že během následujícího roku cena DDR5 významněji neklesne, by však i uživatele kupující mainstreamovou nebo low-endovou verzi platformy pro Raptor Lake mohla potěšit možnost koupě DDR4 verze. Samozřejmě pokud by ceny klesly a rozdíl v pořizovacích nákladech DDR4 a DDR5 přestal být tak významný jako nyní, finanční výhoda DDR4 by odpadla.
Průměrný herní výkon v závislosti na pamětech (ComputerBase)
Aktuální situace podle CZC (Kingston 2× 16 GB):
- DDR4-3200 CL16: 2 699 Kč
- DDR4-3600 CL16: 3 399 Kč
- DDR4-3733 CL19: 4 021 Kč
- DDR4-4000 CL19: 5 739 Kč
- DDR4-4266 CL19: 6 138 Kč
- DDR5-4800 CL38: 6 187 Kč
- DDR5-5200 CL40: 6 465 Kč
via WCCFTech