Intel v tichosti doplnil Rocket Lake 300MHz boost zvyšující takty až do 100 °C
V první polovině týdne Intel zveřejnil specifikace chystaných desktopových procesorů Rocket Lake / Core 11 000 včetně údajů jako jsou základní takt (Base), All-Core Boost, Boost 2.0, Boost 3.0 a Thermal Velocity Boost.
Vypadá to však, že nakonec budou boostové frekvence nejvyšších modelů řady Rocket Lake trochu odlišné. Pro modely Core i9 K a Core i9 KF (což jsou z ohlášených konkrétně Core i9-11900K a Core i9-11900KF) totiž chystá ještě další režim boostu nazvaný Adaptive Boost. Ten se trochu podobá známému Thermal Velocity Boost, ale liší se ve dvou ohledech: Nezvyšuje takty o až 100 MHz (jako Thermal Velocity Boost), ale o až 300 MHz. A dále nezvyšuje takty za podmínky udržení teploty CPU pod 70 °C, ale až do dosažení 100 °C.
Příkladem budiž Core i9-11900K při zátěži všech jader. Standardně procesor vychází ze základního taktu 3,5 GHz. All-Core Boost může zvýšit frekvenci všech jader až na 4,7 GHz. Pokud procesor nepřesáhne teplotu 70 °C, může Thermal Velocity Boost přidat 100 MHz, tzn. výsledných 4,8 GHz. V tom se - nečekán nezván - zjeví Adaptive Boost a přihodí rovnou 300 MHz, tedy na celkem 5,1 GHz. To býval ještě nedávno u 14 nm procesorů Intelu strop jednojádrového boostu - s Rocket Lake může Intel na tuto frekvenci vyhnat celý procesor.
Trochu vágně je popsáno, na základě čeho tedy procesor vyhodnotí, zda může Adaptive Boost zapojit. Intel zmiňuje systémy s „posíleným napájením a chlazením“. Lze si představit, že desky s posíleným napájením budou mít v BIOSu nějaký flag hlásící cosi jako „jsme namakané, boostuj“, ale jak Rocket Lake pozná, že na něm sedí osvalený chladič, zůstává nejasné. Možná zkrátka bude frekvence zvyšována, dokud nedojde k dosažení 100 °C (nebo stropu boostu), a pak procesor vyhodnotí, že je chladič v koncích a bylo by potřeba ubrat.
Zcela fascinující pak budou výsledky testů spotřeby. Rovněž osmijádrové Core i7-11700K (při maximálním boostu všech jader na 4,6 GHz) dosahuje podle dosavadních recenzí spotřeby ke 300 wattům. K představě, kde asi skončí spotřeba téhož křemíku běžícího na nikoli 4,6 GHz, ale 5,1 GHz, ani není potřeba příliš popouštět uzdu fantazii.
Třeba za tento „boost v hodině dvanácté“ může námi vyslovené přání. Nebo ne. Kdo ví. Každopádně Intel prošvihl letošní topnou sezónu, v polovině příštího týdne má podle meteorologů dorazit jarní oteplení.