Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Intel věří, že od letoška přijde co dva roky s novým výrobním procesem [anketa]

Intel se pochlubil novou roadmapou výrobních procesů, ve které de facto ohlásil 5nm, 3nm, 2nm a 1,4nm generaci. S dvouletými rozestupy…

Jak již bylo zmíněno ve článku o zahájení 7nm výroby, Intel se po řadě let oklepal a rozhodl se opět publikovat roadmapy týkající se výrobních procesů. Vzal to dokonce víc z gruntu, než to zprvu vypadalo a odhalil plány na následujících deset let. Respektive plány byly odhaleny, ale do jaké míry Intel toužil nebo netoužil po tom, aby se dostaly do médií, už je věc druhá. Situace je poměrně zajímavá. Slajd (na němž je slůvko „public“) byl prezentován společností ASML na IEDM 2019, nyní, v prosinci. Roadmapa Intelu na tomto slajdu znázorněná byla ale podle autora prezentace převzata ze starší prezentace, kterou promítal Mark Philips z Intelu 16. září 2019 na přednášce SPIE Photomask Technology + EUV Litography. Ani odtud ale roadmapa původně nepochází. Philips ji převzal z přednášky, kterou připravil vice-prezident Intelu Mike Mayberry (snímek v úvodu) a promítal v květnu 2019.

Obsah je ale ve všech verzích stejný, jen s tím rozdílem, že původně kódová označení procesů byla později překryta oranžovými štítky s marketingovým značením („nanometry“). Což zvyšuje srozumitelnost slajdu bez potřeby dohledávání, co které kódové označení znamená:

Zohledníme-li, že v květnu, kdy toto schéma vzniklo, byl Intel např. co do termínu zahájení 7nm výroby výrazně optimističtější než nyní, je možné, že tyto plány už společnost nevnímá jako zcela aktuální - ale novější nezveřejnila a co vlastně může 7 měsíců znamenat na desetiletém plánu? ;-)

K obsahu: Slajd začíná 10nm procesem namalovaným na rok 2019. Od něj vede šipka ke chlívečkům, které přidávají pluska. Všimněte si, že u 10nm procesu přidává první chlíveček hned dvě pluska (u ostatních procesů jedno). Jde o důsledek faktu, že stávající 10nm proces, kterým Intel vyrábí generaci Ice Lake, je už de facto druhou verzí 10nm výroby (tedy tou, která by nesla jedno plusko), neboť úplně první verze 10nm procesu byla použita pro generaci Canon Lake. Intel ale verzi použitou na stávající Ice Lake pluskem nepopisuje - snad proto, že je papírově horší než původní verze určená pro Canon Lake (Intel musel ustoupit mj. z požadavků na denzitu, takže stávající 10nm proces má středy tranzistorů v průměru více vzdálené než původní).

 ticktacktock..........
32nmWestmere-Sandy Bridge----
22nmIvy BridgeHaswellHaswell-rfrsh----
14nmBroadwellSkylakeKaby LakeCoffee LakeCFL-rfrsh
Whsk Lake
Comet
Lake
Rocket
Lake
10nmCannon
Lake
Ice LakeTiger LakeAlder Lake---
7nmMeteor
Lake
      

Na 10nm++ procesu by teoreticky mohl vzniknout Tiger Lake (bude dostupný opět jako 15W mobilní čtyřjádro) a 10nm+++ proces by pak odpovídal generaci Alder Lake. Jelikož Intel ještě nedávno tvrdil, že s 10 nanometry pro desktop stále počítá, mohl by to být právě Alder Lake, který dostane desktopový socket. Počet jader zatím neznáme.

Zpět k roadmapě: Od 10nm++ vede šikmo dolů šipka do 7nm chlívečku, čímž Intel naznačuje, že 7nm proces vychází z technologií třetí generace 10nm(++) procesu, nikoli z jeho prvních dvou generací, které se příliš nevydařily. Od 7nm chlívečku vede vzhůru přerušovaná šipka s nápisem „Backport Opportunity“. Naznačuje, že Intel nově počítá se zpětnou kompatibilitou. V praxi to znamená, že když Intel navrhne architekturu pro 7nm proces, ale ten se nevyvede, bude návrh zpětně kompatibilní s poslední generací 10nm výroby. Pak už roadmapa pokračuje poměrně stereotypně k 5nm, 3nm, 2nm a 1,4nm procesu - vždy v intervalu dvou let.

Asi není náhodou, že se Intel u takto ambiciózní roadmapy zaštiťuje vírou (viz její nadpis), protože z dosavadních událostí kolem zpoždění 10nm i 7nm procesu by podobné plány nebylo možné extrapolovat.

Jaký máte názor na novou roadmapu výrobních procesů Intelu?

Intel má jistě strategii, jak zajistit, že ji dodrží
4% (37 hlasů)
Nějaký drobný skluz (1-2 roky) může do roku 2029 přijít, ale jinak ji dodrží
6% (60 hlasů)
Možná všechny uvedené procesy někdy vydá, ale s více než dvouletým skluzem
32% (302 hlasy)
Bude to podobná katastrofa jako s 10nm generací (~5 let skluz)
22% (205 hlasů)
1,4 nanometru za deset let? To bude ještě větší katastrofa než s 10nm výrobou
36% (341 hlas)
Celkem hlasů: 945

Diskuse ke článku Intel věří, že od letoška přijde co dva roky s novým výrobním procesem [anketa]

Sobota, 14 Prosinec 2019 - 12:47 | Hrdina | A to víte, jak to vypadá, když se marketingové...
Sobota, 14 Prosinec 2019 - 11:48 | Hrdina | Intel koupí ASML a budou mít po ptákách všichni...
Pátek, 13 Prosinec 2019 - 21:07 | ldx | Na dolarech a bohužel takovej plat ti žádná firma...
Pátek, 13 Prosinec 2019 - 21:05 | ldx | Ano, asi jako povinný úsměv za socíku (zvláště...
Pátek, 13 Prosinec 2019 - 11:03 | Jon Snih | @neo029: Ani bych se nedivil, kdyby fiasko s 10...
Pátek, 13 Prosinec 2019 - 10:42 | Jon Snih | Tak v Intelím R&D pořád pracují chytré hlavy...
Pátek, 13 Prosinec 2019 - 10:24 | ldx | Jen poznámka. OLED se nikdy plně neprosadí,...
Pátek, 13 Prosinec 2019 - 10:18 | Martin27 | Ano víra je pěkná věc... posiluje a uzdravuje...
Pátek, 13 Prosinec 2019 - 07:41 | franzzz | > stojí za ním obrovské peníze a patentové...
Pátek, 13 Prosinec 2019 - 07:30 | franzzz | I tu se psala pravda - recenze nijak Buldozer...

Zobrazit diskusi