Intel Xe DG2 prý dosáhne výkonu GeForce RTX 3070
Intel se pochlubil, že distribuuje DG1 a má v laboratoři běžící vzorek DG2. Uživatele nejspíš bude zajímat, kdy bude DG2 na trhu, k čemuž má dojít zhruba za rok, koncem 2021. V souvislosti s těmito informacemi se rovněž z neoficiálních zdrojů proslýchá, že Intel Xe GD2 8GB výkonem cílí na úroveň GeForce RTX 3070. Pokud zohledníme, že jde de facto o výkon GeForce RTX 2080 Ti, nedávného nejvyššího high-endu, vypadá to velice pěkně.
Na druhou stranu jsou tu určité vady na kráse. Tou první je, že podle informací webu Guru 3D, je srovnání s GeForce RTX 3070 poněkud optimistické. Což si lze v praxi představit tak, že Intel Xe DG2 může být v situacích, kde se jí daří, srovnatelná s GeForce RTX 3070, ale druhou stranou mince může být situace podobná jako u integrované Xe / procesorů Tiger Lake, kde již četné redakce opomenuly, že v polovině her jsou grafické chyby, propady výkonu nebo potíže se stabilitou.
I kdybychom předpokládali, že do roka Intel něco z toho v ovladačích vyřeší (což je otázka, 10nm generace procesorů se kvůli výtěžnosti výroby a spotřebě odkládala léta a přesto tento čas navíc nevedl k vydání s kvalitními grafickými ovladači), je tu stále plán vydání na konci roku 2021. Zatímco dnes by - při vhodné ceně - lecjaký zákazník po výkonu GeForce RTX 3080 Ti skočil a ovladačům by možná na zuby příliš nekoukal, do konce příštího roku můžeme očekávat dost podstatnou obměnu nabídky AMD i Nvidie. Nyní jde na trh GeForce RTX 3070 za $499. Nedá se čekat, že by karta AMD postavená proti tomuto produktu a vybavené 8 GB paměti byla při srovnatelném výkonu dražší. Přitom Nvidia již nyní chystá pro tento segment ~20% výkonnostní posilu v podobě GPU GA102-150 se 7424 stream-procesory:
Lze tedy očekávat, že již v první polovině roku 2021 bude v rámci ceny $499 k dispozici hardware o ~20 % výkonnější, navíc s vyšší kapacitou paměti - nová „GeForce RTX 3070 Ti“ má být vybavena 10 GB paměti, AMD má nabízet i 16 GB, ale Intel Xe DG2 chystaná na konec roku 2021 je popisována výhradně jako 8 GB.
Tím ovšem nebude situace uzavřena. V roce 2021 má Nvidia převést Ampere na 7nm výrobní proces a od AMD lze očekávat, že rok po RDNA2 přijde přinejmenším RDNA2-refresh. Nová vlna produktů AMD a Nvidie jistě opět posune poměr cena / výkon a nejspíš posune výkonnostní úroveň GeForce RTX 3070 do cenové relace v rozmezí $299-$399 (podle konkrétního modelu a kapacity paměti). 8GB model s ovladači, které s ohledem na absenci historie a zkušeností Intelu v segmentu samostatných herních grafik nemohou dosahovat úrovně ovladačů AMD a Nvidie, by tedy pro dosažení nějaké tržní úspěšnosti musel nasadit cenu pod $300, což není zrovna strategie typická pro Intel (taková cena nedává prostor pro obvyklé marže a zaplacení vývoje de facto od nuly).
Strategie Intelu by mohla dobře fungovat za situace, která tu byla do loňského roku, kdy Nvidia ve vyšší polovině cenové nabídky neměla konkurenci a nastavovala ceny podle toho. Kdyby Intel v takovém případě přišel s hardwarem výkonu GeForce RTX 2080 Ti a nabídl cenu o $100 nižší, stále by měl velmi vysoké marže a příjmy, díky nimž by si mohl dovolit posílit softwarovou podporu. K neštěstí Intelu se DG2 trefila přesně do doby, kdy AMD vytáhla do boje proti Nvidii v high-endu, což znamená snižování cen, krácení marží, rychlejší kadenci nových produktů a mediální pozornost nasměrovanou na grafický hardware AMD a Nvidie, nikoli Intelu.