Intel zkouší sekundární e-Ink displej pro notebooky
Jde tak řekněme o ekvivalent smartphonového Yotaphone. Ale stejně tak na tomto místě musím připomenout dávný a zapomenutý koncept displeje SideShow. Ten jsme vám přiblížili v recenzi notebooku z roku 2008:
- Barbone Top Notch - Centrino Pro se SideShow a DVB-T - 1. část
- Barbone Top Notch - Centrino Pro se SideShow a DVB-T - 2. část
Věnujte pozornost zejména straně 7 ve druhé části, kde SideShow ukazujeme ve dvou videích. Tento koncept měl bohužel zhruba stejný úspěch jako Windows Vista. Navíc z historického hlediska přišel v době, když už byl na trhu iPhone a bylo jasné, že svět bude směřovat nikoli k obsluze pomocí hardwarových tlačítek u běžného displeje, ale spíše k patlání prstem a softwarovým ovládacím prvkům.
Ale to nesouvisí přímo s novým konceptem Intelu, ten se SideShow podobá opravdu jen na první pohled. Nově může displej sloužit třeba k notifikacím, kdy není potřeba obnovovat obraz příliš často. Proto je e-Ink výhodný - narozdíl od dřívějších LCD s podsvícením při nečinnosti nekonzumuje elektřinu a tedy prakticky nijak nezkracuje výdrž akumulátoru. Samozřejmě jej ale musí doprovázet elektronika, která mu příslušná data dodává, ale jak víme, Intel pracuje poslední roky na tom, aby v různých polo-sleep stavech vydržely noteboky dny, týdny či dokonce měsíce, takže i tento problém je/bude vyřešen.
Nicméně si nemůžu pomoci, využitelnost malého displeje na velkém notebooku mi přijde omezená až zanedbatelná. Raději bych viděl kupříkladu schopnost předávat takováto data po lowpower Blueetoothu poslední či příští generace do smartphonu s příslušnou aplikací. Tedy zbytečně neprodražovat konstrukci notebooku, když příslušné notifikační zobrazovadlo beztak dnes skoro každý nosí v kapse.