Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Internetový Archiv boduje, emuluje desítky starých programů a her do vašeho prohlížeče

S rychlým vývojem moderních technologií je přirozené, že to co bylo na samotném začátku, upadá do dna zapomnění. Software z let osmdesátých/devadesátých již jen velmi těžko oživíme na dnešních strojích, bereme-li v úvahu, že jej vůbec stále ještě máme někde z nostalgie (či zapadnutí diskety na dno šuplete) k dispozici.
pac-man

Internetový Archiv (archive.org) již dávno není jen „pouhým“ internetovým archivem, kam se chodíme dívat na staré homepage Seznamu či Google (kde se toho moc nezměnilo, viďte?), nebo snad starého CDRka. I zde zub času a rozvoj moderních technologií zanechal své znatelné stopy. Můžeme si naladit stará rozhlasová vysílání, pozorovat klasické televizní programy, nebo se třeba začíst do známých dětských knih. Vše je samozřejmě zdarma a vzdáleno pouze na délku myšítka a patřičného odkazu. :)

S koncem měsíce října přibyla do nabídky Archivu ještě jedna paráda – klasický software emulovaný vně prohlížeče bez potřeby instalace jakéhokoliv lokálního programu. Proces byl úspěšně realizován díky JSMESS, což není nic jiného než javascriptový port vzniknuvší z emulátoru MESS (Multi Emulator Super System), na jehož vývoji se více než deset let podílí půl stovky dobrovolníků. Jedná se o multiplatformní záležitost, kterou lze ale nyní úspěšně spouštět i v relacích moderních prohlížečů – Firefox, Chrome, Safari a Internet Explorer.

"Zapnutí počítačové historie jedním kliknutím vyplní mezeru mezi pochopením těchto starších programů a jejich zpřístupněním univerzálním způsobem," uvedl Internetový Archiv na svých stránkách.

Ano, počin není rozhodně unikátní svého druhu, na internetu lze nalézt několik desítek stránek, které již emulují vybraný software v prohlížeči. Ten hlavní rozdíl Archivu oproti všem by měl tkvít ve dvou věcech. Za prvé Archiv a jeho sekce historického softwaru je určena pro všechny typy softwaru (nezaměřuje se na jeden segment - odvětví počítačové historie). Najdete zde jak hry - Pac-Man či E.T., tak i například celou sérii instruktážních interaktivních příruček Apple Presents the IIc, nebo si rovnou vytvořte tabulku ve VisiCalc, tedy v programu se kterých v roce 1979 přišel Apple II.

VisiCalc_1979ET_Atari

Tou druhou věcí je bezpochyby zákonnost, legalita. Internetový Archiv je seriózní organizace, které lze v rámci možností důvěřovat a spolehnout se na jejich jméno. To samozřejmě s sebou však nese omezenou nabídku emulovaného softwaru, kterého k dnešnímu dni je v databázi cca šest desítek, což například v porovnání s alternativními a pochybnými weby, které například nabízí emulované hry pro GameBoy či  Nintendo ROM, není samozřejmě mnoho. Upřímně doufejme, že postupem doby více vývojářů uvolí a umožní Archivu pomalu ale jistě nabídku rozšiřovat. Potenciál je zde rozhodně veliký. 

Zdroje: 

Jiří Molnár

Pracoval zde pět let jako šéfredaktor serverů CDR.cz, DIIT.cz a PCPoradenstvi.cz. Aktivně se podílel na tvorbě obsahu všech tří webů, primární rolí však bylo řízení redakčního týmu a prosazování marketingové strategie. Dnes pracuje jako IT konzultant a frontend vývojář na volné noze.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Internetový Archiv boduje, emuluje desítky starých programů a her do vašeho prohlížeče

Pondělí, 11 Listopad 2013 - 16:58 | Jiří Švarc | Sice si mě nepotěšil, ale díky za odpověď :).
Pondělí, 11 Listopad 2013 - 16:53 | giff | Ano je to stejne. „Počítačový program, bez ohledu...
Pondělí, 11 Listopad 2013 - 15:18 | Jiří Švarc | K té zákonnosti, nevíte někdo, jak je to s...

Zobrazit diskusi