Rocket Lake nevypadá dobře, IPC prý bude jen ~10 % nad Skylake
Dosavadní informace naznačovaly, že architektura procesorové generace Rocket Lake, někdy označovaná jako Cypress Cove, bude derivátem výkonné Willow Cove známé z nyní dokončované třetí generace 10nm procesorů Tiger Lake. Bylo jasné, že s ohledem na 14nm proces bude Intel nucen omezit podporu AVX-512 a nebude se moci příliš rozjíždět co do kapacity cache. Ovšem podle informací, které přinesl leaker _rogame, máme očekávat IPC zhruba 10 % nad současnou architekturou 14nm jader - Skylake.
Vzhledem k tomu, že již Ice Lake / Sunny Cove je 18 % nad Skylake a od Tiger Lake / Willow Cove se očekával další významný posun, by 10% posun nebyl pro Intel nic optimistického. Plus mínus by odpovídal tomu, co se čekalo od zrušené generace Cannon Lake a v řadě aplikací by nedohnal Zen 2, přičemž Rocket Lake bude reálně stát proti Zen 3.
V tomto kontextu se zdá, že buďto Cypress Cove, architektura jader procesorů Rocket Lake, není derivátem architektury Willow Cove, nebo je to derivát natolik ořezaný, že se veškerá podobnost vytratila.
Ve srovnání se Zen 2 by Rocket Lake měl výhodu alespoň ve vyšších taktech, které by v boostu měly přesahovat 5 GHz (tedy asi něco jako současný Comet Lake), ale maximum osmi jader, IPC 10 % nad Skylake a zprávy o vysokém TDP nečiní tento produkt příliš zajímavým ve srovnání se současnou architekturou AMD Zen 2, natož Zen 3, který přinese ~15 % IPC nad Zen 2 (a jako bonu oproti Rocket Lake až 16 jader).
Pokud se IPC 10 % nad Skylake u procesorů Rocket Lake potvrdí, bude nasazení této generace pro Intel znamenat další oslabení pozice v desktopu, namísto očekávaného posílení. Mějme však na paměti, že informace stále nejsou oficiální a dokud nebudou, existuje jiskra naděje, že nástupce současného Comet Lake bude zajímavější produkt, než předkládají dosavadní úniky.