Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jak může vypadat Ryzen 3000

AMD sice představila novou modulární podobu procesorů Epyc 2 / Rome, ale podobu Ryzen 3000 zatím neodhalila. Jak by mohly vypadat?

V diskusích se objevuje názor, že by Ryzen 3000 nemusel být modulární jako Epyc 2 / Rome, ale mohl by zůstat monolitický. Dalo by se říct, že existují dva názory. Možností je však ještě víc, a tak nebude od věci podívat se alespoň na pár možných.

Monolit

Pokud by Ryzen 3000 tvořilo jedno monolitické jádro, znamenalo by to ztrátu výhod nového modulárního designu a využití prostředků proinvestovaných na jeho vývoj pouze pro segmetn serverových procesorů (a možná Threadripperů). Dále by to znamenalo výrobu celého monolitu na 7nm procesu, čímž by odpadla výhoda snížených nákladů v podobě 14nm centrálního jádra a související zvýšení výtěžnosti rozdělením 7nm části na čiplety.

Z hlediska AM4 desktopu byl Ryzen 1000 / 2000 monolitickým řešením

Rozhodnutí jít touto cestou by musela předcházet existence nějaké zásadní výhody, kterou by monolitické řešení kompenzovalo ztrátu všech výše popsaných výhod. Jednou z množstí by byla kompatibilita. Ryzen 3000 bude určen do stávajících základních desek se socketem AM4, kde procesor s čipsetem komunikuje prostřednictvím PCIe linek.

Podle webu Anandtech jsou PCIe rozhraní u Epyc Rome integrovaná v 7nm procesorových čipletech, nikoli ve 14nm centrálním jádru. Nebylo by tedy možné centrální jádro přes socket AM4 spojit s čipsety na stávajících deskách. Tato situace by mohla motivovat AMD k monolitickému řešení, ale motivace je to slabá, protože existuje několik jiných možností řešení  (více v následujících kapitolách). Pokud vás napadá nějaká zásadní výhoda monolitu, podělte se v diskusi.

V tomto kontextu by se asi hodilo zmínit, že AMD zmínila nový systém modularity jako prvek architektury Zen 2, nikoli jako prvek produktu Epyc Rome. Pokud tedy nešlo o omyl v prezentaci, znamenalo by to, že se týká více než jen Epyc Rome.

Čiplety z Epyc Rome

AMD by mohla využít čiplety podobně jako u Rome, snad jen s tím rozdílem, že by pro desktop zmenšila centrální 14nm jádro. Při té příležitosti by do něj mohla zahrnout i čtyři PCIe 3.0 linky pro kompatibilitu se stávajícími AM4 deskami. Alternativou by bylo připojení čipsetu k procesoru prostřednictvím čtyř linek procesorového 7nm čipletu.

Konfiguraci Epyc Rome se dvěma 7nm čiplety by bylo možné použít pro desktop. 14nm centrální jádro by bylo výrazně redukováno - stačily by dva bloky DDR (dva kanály DDR4), dva bloky ∞ (Infinity Fabric link) a jeden blok I/O.

V případě využití osmijádrových čipletů by desktopový Ryzen mohl teoreticky disponovat až šestnácti jádry, což se ovšem jeví jako trochu nadbytečné. Působilo by to jistě hezky, ale při očekávaném nárůstu IPC o 10-15 %, při očekávaném nárůstu taktovací frekvence (byť podle všeho nižším než se předpokládalo), při stávajících možnostech softwaru, kdy stále řada aplikací nevyužívá možností mnohojádrových procesorů efektivně a při dvoukanálovém řadiči se stávajícími DDR4 se alespoň v tuto chvíli jeví 16 jader v základním desktopu jako příliš.

Čiplety s šesti jádry

Proslýchalo se, že AMD experimentuje s osmi- ale i šestijádrovým CCX. Byla by teoreticky možnost použít pro desktop šestijádrové čiplety, které by byly ještě menší než cca 73mm² serverové a tudíž výrobně levnější. Kombinace centrálního 14nm čipu se dvěma šestijádrovými čiplety by umožnila vyrábět až dvanáctijádrové procesory, což je při zvýšení IPC a taktů více než dostatečný mezigenerační krok.

Počet PCIe linek

Zastavit se můžeme i u počtu PCIe linek, kterým by modulární řešení disponovalo. Víme, že Epyc Rome AMD vybavila až 128 PCIe 4 linkami. Pokud jsou integrované v procesorových čipletech, kterých je až 8, znamená to, že každý čiplet disponuje 16 PCIe 4 linkami.

Epyc Rome je vybaven až 128 linkami PCIe 4.0

Dva čiplety použité v desktopu by tedy fyzicky disponovaly 32 linkami. Stávající Ryzen (samotný procesor), pokud se nemýlím, disponuje v provedení pro socketem AM4 24 využitelnými linkami. 16 je určených pro grafickou kartu, 4 slouží pro komunikaci s čipsetem a další čtyři mohou být využity dle libovůle výrobce desky buďto pro další PCIe sloty nebo pro NVMe / SATA 3.0 / SATA Express. Linky dostupné v čipletech by tedy pro potřeby socketu AM4 stačily. Běžely by ovšem v režimu PCIe 3.0, protože stávající desky nejsou navržené a certifikované pro PCIe 4.0.

U nových desek by teoreticky bylo možné PCIe 4.0 vyvést z procesoru na PCB a switchem zdvojnásobit počet dostupných linek v poměru 1× PCIe 4.0 -> 2× PCIe 3.0. To ale spíš pro zajímavost, nepředpokládám, že se u této generace podobného řešení dočkáme (uživatelé s potřebou vysokého množství linek patrně dají přednost Threadripperu).

Diskuse ke článku Jak může vypadat Ryzen 3000

Pondělí, 12 Listopad 2018 - 07:39 | VŠK | Čip s vadnou polovinou jde prodat, ale co je...
Neděle, 11 Listopad 2018 - 02:45 | Hrdina | Ale co paměti? Bude to kanálová kanonáda nebo...
Sobota, 10 Listopad 2018 - 12:31 | lubo76 | Takže veľa čipov, alebo MCM
Pátek, 9 Listopad 2018 - 16:51 | richie r | mne neslo o slovo ciplet, ale o to co sa za nim v...
Pátek, 9 Listopad 2018 - 16:20 | no-X | „Malý čip není 213 mm2 velká obluda, malý čip by...
Pátek, 9 Listopad 2018 - 12:55 | Gembler | Je mozny, ze desky s promotory 500 budou mit pcie...
Pátek, 9 Listopad 2018 - 11:14 | TyNyT | 16 jader = 32 vláken. Předpokládám, že ty nvidie...
Pátek, 9 Listopad 2018 - 11:03 | Arg | předfinální vzorky ZEN2 mají max turbo 4.6-4.7GHz...
Pátek, 9 Listopad 2018 - 10:47 | Peter Fodrek | dual post zachytený včas.
Pátek, 9 Listopad 2018 - 10:44 | Peter Fodrek | slovo čiplet som vysvetlil vyššie a je ich tam 9...

Zobrazit diskusi