Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jony Ive opustí Apple, povede vlastní společnost

Vypadá to, že v dnešním světě už není nic jistého. Ani tak fundamentální pravdy, jako že design produktů Apple má na starosti Jony Ive.

Apple v oficiálním tiskovém prohlášení oznámil, že šéfdesignér společnosti Jony Ive se v druhé polovině letošního roku po 27 letech osamostatní. Zakládá vlastní společnost LoveFrom, která bude mít Apple jako klíčového zákazníka a nadále tak bude design jablečných zařízení nemalou měrou ovlivňovat. Přesto tímto krokem končí jedna výrazná éra, během níž se Apple změnil z firmy na pokraji krachu k opakovaně nejhodnotnější obchodní společnosti světa.

Když Ive do Apple v roce 1992 nastoupil - a vlastně i ještě několik let poté - byly stolní počítače po celém světě béžové krabice. Výjimku tvořily drahé unixové pracovní stanice, jako například ty od SGI, nicméně ty mezi běžnou populací zrovna rozšířené nebyly. I v rámci béžových krabic se dal najít pěkný design, jmenujme třeba PowerMacintosh 6400 "InstaTower" z roku 1996 nebo Macintosh Quadra 800 z roku 1993, vždy se ale design podřizoval počítači a ne počítač designu.

Po návratu Steva Jobse do vedení se toto dramaticky změnilo. Talentovaný designér, který do té doby pracoval spíše na menších úkolech v návrhu notebooků PowerBook či nepříliš úspěšných PDA/tabletů Newton MessagePad, dostal prostor a navrhl zcela nový a počítačově nevypadající iMac G3; výrazně od průměru se lišící iBook G3; iMac G4, který opustil CRT ve prospěch LCD; iPhone, který navždy změnil vzhled mobilních telefonů; iPad; Apple Watch atd.

Od letošního roku se tedy Apple bude muset obejít bez jeho služeb. Pravděpodobně se minimálně v krátkodobém až střednědobém horizontu v designu nových zařízení nic nezmění - návrhářské týmy pojedou ve vyjetých kolejích a Ive je občas překontroluje. Budoucí užší spolupráce na designu, deklarovaná v tiskovém prohlášení by však byla u Apple poměrně neobvyklá, již teď na to upozorňují některé komentáře. Apple toto příliš nedělá - snaží se mít kontrolu nad svými produkty plně ve svých rukou od prvního črtu digitálním perem po předání do rukou zákazníkovi. Společnosti, které mohou nějak přispět ke zlepšení výrobků,  kupuje a integruje - naopak to snad ještě nikdy neudělal.

Aktuálně je tak jisté pouze opětovné rozdělení odpovědnosti za design software a hardware. To první bude mít na starosti Alan Dye (human interface design team), to druhé Evans Hankey (industrial design team), oba spadající pod Jeffa Williamse (chief operating officer). Nezbývá než doufat, že to dobré bude i nadále pokračovat a to iritující, jako třeba klávesnice posledních generací MacBooků, jejichž kvalita doplatila na designérskou honbu za tenkostí, se nějak vyřeší. Pokud v předmětných týmech pracuje někdo, kdo si občasné chyby uvědomuje, bude mít mnohem snazší na ně upozornit, nepůjde už totiž proti Jonymu Ivovi, rytíři-komantéru Řádu britského impéria, jehož slovo dosud bylo v designu nakousnutých jablek zákonem.

Martin "logout" Kukač

Většinu dne trávím tím, že přeměňuju kofein na kód. Když s tím skončím a ještě není čas jít spát, tak zbylý čas nerovnoměrně dělím mezi rodinu, sbírku počítačového harampádí, vysílání na volně přístupných pásmech a geocaching.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Jony Ive opustí Apple, povede vlastní společnost

Pondělí, 1 Červenec 2019 - 10:11 | thr | Ive byl trochu kontroverzní už za Jobse,...
Neděle, 30 Červen 2019 - 21:57 | logout | To je oficiální fotka Jonyho Ive na stránkách...
Sobota, 29 Červen 2019 - 12:49 | Moonalert | Nemáte tam ještě nějakou starší fotku, než 20 let...
Pátek, 28 Červen 2019 - 15:36 | neilz bellic | ja to cekal uz dlouho ze odejde, cook ho podle me...

Zobrazit diskusi