Kódování videa, zvuku, SuperPI, WinRAR
Kapitoly článků
Kódování videa
DivX 6.2.2
Ačkoli zde máme srovnání jen se stájovým kolegou Preslerem v podání Pentia XE 955, Core 2 Duo/Extreme jasně říká, že NetBurst byl omyl. S Athlonem 64 FX-60 přetaktovaným na FX-62 (2,8 GHz) srovnejme jen slovně, neboť ten ještě kódoval s DivXem 6.1. Jeho čas byl přesně 3 minuty.
ATI AVIVO
Zde už můžeme porovnávat konkrétně, neboť ATI AVIVO Video Converter používáme při testech stále tentýž. Dvoujádrové Athlony 64 FX v kódování videa opravdu zatím na Conroe nemají, ostatně s AVIVO je zatím pokoří i Presler.
Lame 3.97 Multi-threaded encoder
Multi-threaded encoder vypnutý
Multi-threaded encoder zapnutý
Když jsem počátkem roku testoval Athlona 64 FX-60, nenapadlo by mě, že jednou zakóduji svou testovací nahrávku dlouhou 37 minut a 8 sekund (374 MB v CD kvalitě) za méně než minutu do 128kbitové MPtrojky. No, je to tady. Doufám, že mi svou velikostí tato nahrávka na testy ještě nějaký čas vydrží.
SuperPI
Počítání čísla Pí na 10 miliónů desetinných míst je jedna z aplikací, které nepoužívají dvě jádra. Proto se na ní dobře testuje, jak pracuje, když jí něco zdržuje, třeba kódování zvuku do MP3, o čemž je následující test.
SuperPI na pozadí při kódování MP3 v Lame na popředí
V tomto testu probíhají současně dvě aplikace. SuperPI počítá Pí a Lame kóduje na popředí MPtrojku, a to buďto jednovláknově, nebo se snaží využít všechna jádra procesoru (fyzická i virtuální). Vyhodnocuje se čas, za který SuperPI při tomto obtěžování spočítá 10 miliónů desetinných míst Pí.
Pokud se dobře zadíváte na výsledky tohoto testu a předchozího, možná si všimnete velice zajímavé anomálie u přetaktovaného Core 2 Duo E6700. Zatímco pokud program SuperPI počítá nerušen čímkoli, zvládne to za 24,44 sekundy. Když však procesor vytížíme ještě jednou úlohou, a to jednovláknovým kódováním MPtrojky, zvládne to SuperPI za 23,63 s, tedy více než o sekundu rychleji. Jak je to možné?
Odpověď hledejme v technologii EIST, která se chová při přetaktovaném Core 2 Duo docela zajímavě. Je-li procesor „málo“ vytížen, nedochází ke zvyšování frekvence na plnou hodnotu. V případě přetaktování E6700 zvýšením sběrnice na 1 333 MHz běží tento procesor nezatížen na 2 GHz, plně zatížen pak na celých 3,33 GHz. A problém je v tom, že samotné počítání Pí nepovažuje procesor za takové vytížení, aby kvůli tomu pracoval naplno. Zkrátka se s klidným svědomím trochu fláká, což ukazuje následující screenshot z programu RightMark CPU Clock Utility.
Toto je ukázka zatížení přetaktovaného procesoru (pohled pouze na jedno jádro). Může se zdát, že procesor „throttluje“, ale to procesor obvykle dělá, když se nestíhá chladit. Tady však o žádném přehřátí nemůže být řeč, neboť jednovláknové SuperPI zatěžuje dvoujádrový procesor zhruba z poloviny. Podívejte se, co se stane, když zatížíme obě jádra.
Kdyby v předchozím případě procesor „throttloval“ z důvodu přehřívání, musel by se z toho za této situace zbláznit, protože by makal celý a ne jen polovina (ona to není díky sdílené L2 cache jen polovina, ono je toho spíše tak tři čtvrtiny, ale rozhodně ne celý procesor). Jenže on se nezblázní, on jede naplno a „nethrottluje“. Druhé vlákno jej teprve spolu s prvním zatíží natolik, aby se procesor rozhodl jet pořád na maximální frekvenci. Výsledkem je, že si obě vlákna rozdělí dvoujádrový na maximum běžící procesor zhruba napůl a jedno vlákno, které dříve nedonutilo běžet procesor na maximum, je nyní díky „přilévání oleje do ohně“ druhým vláknem samo rychlejší. Zvláštní také je, že v nepřetaktovaném stavu se procesor až takhle „extrémně“ nechová a i na jednovláknové zatížení se rozjíždí prakticky po celou dobu naplno.
A takhle ve skutečnosti vypadá teplota přetaktovaného Core 2 Duo E6700 (měřeno programem SpeedFan). První „kopec“ je zatížení procesoru jedním softwarovým vláknem, druhý dvěma. Připomínám, že se chladilo boxovaným chladičem za letních tropických veder. Pravda, byl slyšet, ale chladit stíhal (nechal jsem jej běžet naplno, vychytávky pro snižování hluku byly vypnuté).
WinRAR 3.51
Testů s WinRARem jsme také zrovna mnoho nenadělali, takže i tentokráte je srovnání víceméně o ničem. Nicméně když už jsme u WinRARu 3.51, který je jednou z aplikací beze schopnosti využít více jader (to umí až verze 3.60, se kterou zvládne nepřetaktované Pentium D 805 stejnou akci za čas 4:19), udělali jsme jeden takový zajímavý pokus. Jednak nás zajímalo, zda by sám WinRAR neběžel rychleji, kdybychom mu natvrdo v systému vnutili jen jedno jádro, a pak nás také zajímala položka „Core Multiplexing Technology“ v setupu základní desky, která se s Pentiem D 805 neobjevovala, místo ní byla trochu jiná.