Spotřeba, hodnocení
Kapitoly článků
Spotřeba
Ačkoli jsme do měření spotřeby zahrnuli i AMD sestavu, výsledky moc vážně neberte. Rozdílné platformy základních desek (tedy čipsety nForce4 SLI ×16 a Intel 975X Express) udělají hodně. Schválně si povšimněte rozdílu na desce s čipsetem Intel 975X Express a na desce s čipsetem nForce4 SLI ×16 Intel Edition, kterou jsme kdysi testovali s Pentiem D 805.
Z tohoto pohledu může vypadat spotřeba Athlonů 64 FX jako dost velká oproti Core 2 Duo, nicméně hodně na tom udělá právě čipset. V každém případě je vidět, že platforma Intel je jako celek vyladěna opravdu vynikajícně, když se sestava s přetaktovaným Core 2 Extreme na 3,46 GHz při zátěži vejde do 200 W. Pravda, kdyby se ještě něčím zatížila grafika (Radeon X800GT), asi by 200 W nestačilo. I tak si Core 2 Duo/Extreme zaslouží velký obdiv, zejména poté, co oba procesory předvedly.
Hodnocení
Core 2 Duo/Extreme vytáhly po neslané nemastné éře NetBurstu Intelu trn z paty. Po dlouhé době jde o povedené procesory a Intel jimi opět přebírá pomyslnou korunu, „to se nedá nic platný“. Ačkoli je pravdou, že nejrychlejší modely slouží především k namlsání zákazníků, mezi Core 2 Duo jsou i takové kousky, které za cenu o poznání nižší předčí i konkurenční špičku. Škoda té vady na kráse v x64 režimu, nicméně x64 systém u nás používá zatím poměrně malé procento lidí, a to zejména z toho důvodu, že nejrozšířenější Windows XP nejsou v x64 provedení v češtině.
Pokud jde o ceny, máme pro vás pouze orientační z některých našich webshopů. Core 2 Extreme X6800 (2,93 GHz) je samozřejmě jen pro nadšence, vychází někde kolem 28 000 Kč. Jako jediné má však odemčený násobič, takže si s ním lze užít „více švandy“ ;-). Core 2 Duo E6700 (2,66 GHz) se dá sehnat pod 15 000 Kč a pokud byste ještě chtěli Core 2 Duo se 4 MB L2 cache, pak se poohlédněte po 2,4GHz modelu E6600, který už se s cenou mnohdy vejde pod 10 000 Kč (všechny ceny jsou vč. DPH).
Poděkování
Za zapůjčení produktů pro účely testování děkujeme firmě:
|