Přetaktování, testovací sestava
Kapitoly článků
Přetaktování
Pentium D 805 jsme v přetaktovaném stavu již netestovali, neboť to bylo v základní desce D975XBX zcela nemožné. Jak již bylo předesláno, tahle deska je opravdu pro přetaktování velice nevhodná. Rychlost sběrnice dovede nastavovat jen někdy a za normálních okolností se vlastně vůbec měnit nedá. Těžko říci, zda to bylo nejnovějším BIOSem, který byl do desky vpraven, ale takhle deska je co se přetaktování týče doslova a do písmene nemehlo. On to nejspíše ani není záměr Intelu dělat desky pro přetaktování a bůhví, zda by to, co jsme provedli, šlo i s finálními verzemi procesorů.
V čem byl tedy problém? Vlastně jich bylo několik, a to „dost dobře“ sladěných:
- Bylo-li v desce Core 2 Extreme, šlo nastavit násobič, napětí a frekvence sběrnice. Na změnu sběrnice však Core 2 Extreme nereagovalo a stále běhalo na FSB 1 066 MHz.
- Bylo-li v desce Core 2 Duo, nešlo nastavit nic, kromě napětí. Ale deska si pamatovala hodnoty nastavené s předchozím procesorem.
|
Asi si dokážete představit, jaká je taktování Core 2 Duo v D975XBX procesorotéka (to je jako diskotéka, akorát neprohazujete do zblbnutí disky, ale procesory). Mohu upřímně říci, že nožičky socketu T vydrží bez úhony podstatně více než deklarovanou řádově desítku výměn. Těch prohození procesorů bylo vskutku nepočítaně.
Nicméně situaci usnadňoval další problém. Sběrnice procesoru lze nastavit pouze na pět předdefinovaných hodnot: 533, 800, 1 066, 1 333 MHz a „Default“. Usnadnění spočívalo v nemožnosti hrát si s nastavením v nějakých jemnějších jednotkách. Těch 1 333 MHz nicméně dost překvapilo, čipset Intel 975X Express totiž oficiálně takovou rychlost sběrnice nepodporuje. Skoro však můžeme čekat, že ji Intel prostě jen „do papírů přidá“, až uvede patřičné procesory. Nás však papíry nezajímají, důležité je, že to funguje.
Přetaktování Core 2 Extreme bylo snadné. Na změnu rychlosti sběrnice nereagoval, takže stačilo jen změnit násobič a případně přidat trochu na voltáži. Jak se však ukázalo, změna voltáže se tvářila, jako když dělá, že něco dělá, ale ve skutečnosti se to nikde neprojevilo. Procesory se stále chovaly stejně, ať bylo nastaveno cokoli. Takže ve výsledku vlastně probíhalo přetaktování při standardních hodnotách napětí. Mínus pro desku, rozhodně však plus pro procesory Core 2 Duo/Extreme.
A jak bylo taktováno Core 2 Duo E6700? To neumožňuje měnit násobič, takže se muselo hýbat se sběrnicí. Jenže jak, když tento procesor v desce způsobí, že není volba nastavení sběrnice zpřístupnitelná? Ano, správně, nastává zmíněná procesorotéka. Vložil jsem Core 2 Extreme, nastavil jsem sběrnici rovnou na 1 333 MHz, neboť mezi výchozími 1 066 a 1 333 MHz jednoduše nic není, desku vypnul, vložil Core 2 Duo E6700 a zkusil zapnout. K mému velkému překvapení se počítač rozběhl, jakoby se nechumelilo. Asi dobře věděl, že venku nemohla spadnout ani vločka, v době testování totiž ještě panovala letošní letní vedra.
Po najetí běhal procesor opravdu s 1 333MHz sběrnicí, takže výsledná frekvence byla 3,33 GHz. Procesor přitom bez potíží proběhl všemi testy. Výše však s Core 2 Duo E6700 jít nešlo. Deska zkrátka rychlejší sběrnici neuměla nastavit. Díky technologii EIST pak procesor při nečinnosti shazoval násobič na 6× a běžel na 2 GHz (v nepřetaktovaném stavu je tato frekvence pro 1 066MHz sběrnici 1,6 GHz).
Core 2 Extreme X6800 šlo taktovat jen zvyšováním násobiče. Vzhledem k faktu, že nastavení voltáže procesoru mělo podobný význam, jako u zesnulého zimní plášť, nenechal se procesor vytaktovat nikterak vysoko. Výchozí násobič 11× byl postupně zvyšován, až deska odmítala nastartovat. Skončili jsme na pouhé třináctce a dosáhli frekvence „jen“ 3,46 GHz. Ano, na Core 2 Extreme to bylo opravdu málo, ten v sobě skrývá podstatně větší potenciál. Jenže deska jej nedovolila dosáhnout.
Dlužno dodat, že při tomto nastavení neprošel Core 2 Extreme jediným ze všech testů: 3DMark 05 CPU test. Proběhl mnohokrát, pokaždé však v průběhu prvního nebo i druhého testu došlo k samovolnému restartu PC. Ani to nevypadalo, že je to závislé na teplotě, ta ostatně vůbec nestoupala do závratných výšek. Stalo se třeba, že docela „rozjetý“ procesor došel téměř na konec druhého ze dvojice testů, ale až do samotného konce se nedostal, vždy jej přerušil tvrdý a nečekaný restart. Při žádném jiném testu k žádnému zatuhnutí nebo restartu nedošlo.
Určitě se sluší dodat, že přetaktování probíhalo s běžným boxovaným chladičem, v našem případě právě tím, který byl v boxu s Pentiem D 805. Že by se ale procesor nějak přehříval, to se říci nedalo.
Nakonec se musím svěřit s ještě jednou dosti prekérní patálií, kterou bych nejspíše neuměl vyřešit, nemít alespoň dva různé procesory. Pokud totiž došlo u desky D975XBX k takovému nastavení taktování, že už se počítač nerozběhl, nastala docela závažná pakárna, a to doslova. V podstatě lze dojít do stavu (a jednou se mi to opravdu stalo), že neexistuje způsob, jak bez pomoci druhého procesoru desku znovu oživit a vrátit nastavení procesoru do výchozích hodnot. Nevěříte? Říkáte si cosi o „Clear CMOS“ nebo vyndání baterie a zkratování kontaktů? U drtivé většiny desek tato KPZ (kouzla poslední záchrany) fungují. Ne tak u nám zapůjčené desky D975XBX.
Na ní jsou sice popisky, které říkají, jak Clear CMOS Jumper nastavit, aby se vymazala paměť CMOS, jenže to máte těžké, když takový jumper na desce fyzicky chybí.
Bohužel, nepomáhá ani zkratování příslušných pinů kovovým předmětem. CMOS takto vymazat prostě nejde. A pokud se o tuto činnost pokusíme vyndáním baterie a zkratováním kontaktů její patice, jediné, čeho tím dosáhneme, je, že deska zapomene datum a čas. Ostatní položky si BIOS ponechá, včetně nastavení procesoru.
V určitém stavu, který během testování a zkoušení různých nastavení také nastal, nepomáhá ani záchranná brzda BIOS Config, kdy lze konfigurovat jinak nekonfigurovatelné položky a procesor by měl při přepnutí tohoto jumperu naběhnout ve svém továrním nastavení. Položka BIOS Config se používá především pro případ zapomenutého hesla do Setupu, ale dá se s její pomocí často rozjet i „mrtvá konfigurace“ po „přílišném přetaktování“. Pokud však nenajede počítač ani v případě přepnutí do BIOS Config, je na náramný průšvih opravdu zaděláno. Bez dalšího procesoru totiž s deskou nehnete ani párem volů. Pouhé vyjmutí a zasunutí téhož procesoru u této desky nepomáhá (jiné si toho obvykle všimnou a hlásí po novém startu změnu procesoru, D975XBX je to srdečně jedno). Trik se zapnutím desky bez procesoru je bezpředmětný, neboť deska se bez vloženého procesoru pro jistotu nedá vůbec zapnout. Jedině vložení opravdu jiného procesoru donutí desku ke zrestartování patřičného nastavení (a to se ještě nerestartuje všechno, třeba sběrnice zůstane, takže s nesprávným procesorem to nemusí vůbec pomoci). Zkrátka a jasně: Intel D975XBX na přetaktování nebrat.
Poslední poznámka k desce. Možná to nebyl záměr Intelu s tím pamatováním rychlosti sběrnice po výměně procesoru, možná ano, každopádně nám to umožnilo provoz Pentia D 805, které deska vůbec nemá podporovat. Ona s ním za normálních okolností skutečně nenaběhne, ale když se vloží Core 2 Extreme, nebo jiný procesor, který na desce zpřístupní možnosti nastavení sběrnice, a nastaví se sběrnice na 533 MHz, což deska z mně neznámých pohnutek umožňuje (neznámých proto, že v seznamu podporovaných procesorů není jediný, který by měl 533MHz sběrnici), po následném vložení Pentia D 805 tento v desce normálně běhá. Teda ale že by mě nějak vábila při pokukování po přetaktování myšlenka, že bych si jako příslušenství k desce musel koupit „taktovací nástroj“ v hodnotě několika desítek tisíc, to mě tedy skutečně nevábí.
Testovací sestava
- Základní deska: Intel D975XBX rev. 304 (BIOS 1334)
- Ovladače čipsetu: Intel 7.2.2.1007
- Paměť: 2×1 GB Kingston DDR2-750/CL4
- Grafická karta: PCI Express ATI Radeon X800 GT 256 MB DDR3 (PowerColor)
- Ovladače grafické karty: Catalyst 5.13
- Pevný disk: Western Digital WD740GD-00FLA0 (74,3GB 10 000otáčkový Serial ATA Raptor)
- Chladič na procesor: originál z krabice („boxovaný“) od Pentia D 805
- Zdroj: 500W hliníkový EuroCase ATX-500JSP s 12cm větrákem
-
Operační systémy:
- Windows XP SP2 anglické
- Windows XP x64 anglické
- Virtuální optická mechanika: Daemon Tools 4.03
Na vaše žádosti jsme se tentokráte pustili také do x64 operačního systému. Omluvte naši „jednoduchost“ (nazývejte to třeba omezenost), ale byl zvolen systém Windows XP x64.