Herní a syntetické testy
Kapitoly článků
Doom 3
Jak jsme si o hře Doom 3 mysleli, že jde o vskutku nevyzpytatelnou věc, tak se nám to nyní potvrdilo. Pokud si vzpomínáte, jak jsme vám u příležitosti uvedení těchto procesorů ukázali první testy, udělal Doom 3 s Core 2 Duo E6700 neskutečných 69,4 snímků za sekundu. Jenže jen poprvé. Nikdy poté se nám to už nepovedlo zopakovat. Takže jsme se tedy rozhodli, že do dnešní recenze zařadíme trochu realističtější výsledky. Ono kdo ví, zda bychom dnes vyždímali i těch 68,6 snímků za sekundu z Pentia Extreme Edition 955. Zvažujeme odebrání Dooma 3 z testů, neboť jde zjevně o hru závislou především na grafice a jejích ovladačích než na procesoru. To snad jedině že bychom zvýšili v grafické části laťku a zapojili nějaké brutální Quad-SLI. Jen kdyby za takové řešení nechtěli výrobci nekřesťanské peníze...
Unreal Tournament 2004
Unreal Tournament 2004 je sice hra stará, ale zato z ní padají výrazně smysluplnější výsledky než z Dooma 3. Rychlejší procesor zkrátka udělá vyšší skóre a oba Conroové zde jasně ukazují své schopnosti.
Far Cry
Zrovna tak se nám v testech moc líbí Far Cry. I tato hra ukazuje, že na procesoru záleží. Nedokážeme však smysluplně vysvětlit relativně propastný rozdíl mezi E6700 a X6800 a naopak relativně zanedbatelný rozdíl mezi nepřetaktovaným a přetaktovaným stavem, který nakonec způsobil, že přetaktované Core 2 Duo E6700 bylo o kousek pomalejší než nepřetaktované Core 2 Extreme X6800. Rozumným vysvětlením by bylo „throttlování“ (svévolné zpomalování procesoru při přehřátí), nicméně k tomu nedošlo.
3DMark 05
CPU Testy
CPU Total
Jak již bylo řečeno, Core 2 Extreme X6800 v přetaktovaném stavu tento test jako jediné nedokončilo. Škoda, mohl to být zajímavý výsledek.
SiSoft Sandra 2005
CPU Arithmetic Benchmark
CPU Multi-Media Benchmark
Mohli bychom možná už skončit, protože Core 2 Duo a Core 2 Extreme jasně vítězí, ale pojďme si ten triumf vychutnat až do konce.
Cache & Memory Benchmark
Tady bohužel nemáme srovnání s Athlonem 64 FX, ale to nevadí, můžeme docela hezky srovnávat i někdejší špičkou Intelu. Conroe má zajímavý náběh, po 32kB blocích však výkon padá a jakž takž se drží do 4 MB. kde má Pentium Extreme Edition 955 navrch. Vlastně se dá skoro říci, že tenhle test Conroe nevyhrál. Na vině nebude nižší pracovní frekvence, protože Core 2 Extreme tikal při přetaktování stejně rychle a s de-facto stejnými parametry (3,46 GHz, 1 066MHz sběrnice, celkem 4 MB L2 cache), ale spíše sdílení L2 cache. Do 32 kB si totiž procesor vystačí s L1 cache a tu mají obě jádra vlastní a nesdílejí ji. Pak však přichází pasáž do 4 MB, kde jde o L2 cache, a tam Pentium XE 955 vede, nemusí řešit sdílení. Otázka však zní, co je lepší, zda rychlejší sólo L2 cache, kde odpadá sdílení, nebo sdílená, která však může být k dispozici kterémukoli jádru jako celek. Teorie v tomto grafu nahrává řešení oddělené L2 cache, praxe však ukazuje, že sdílená L2 cache má opravdu něco do sebe
Memory Bandwidth Benchmark
Dlužno dodat, že oba Athlony jedou pouze s DDR paměťmi, zatímco všechny Intel procesory s DDR2. Pentium D 805 kleslo docela dost, s ním jely paměti jen jako DDR2-533, v ostatních případech DDR2-667 a s přetaktovaným Core 2 Duo E6700 dokonce jako DDR2-835 a nějak zvlášť se to neprojevilo.