2011 až 2012: Pentax Q a K-01, Nikon 1 a konečně Canon
Kapitoly článků
léto 2011: mirrorless od Pentaxu poprvé
Hned dva systémy uvedl Pentax. Jestli je to schizofrenie, mladická nerozvážnost či naopak dokonale promyšlený tah managementu, nevíme. Faktem je, že Pentax Q uvedený v polovině roku 2011 je opravdu „kjůt“: malilinké tělíčko s kompaktovým 1/2,3" snímačem a několika objektivy. Ač se cena Pentaxu moc nepovedla (při uvedení stál systém tolik co hodně slušná zrcadlovka), minimálně v Japonsku se prodával jak pomeranče za komunismu.
Nevýhodu systému Q jsou jasné: extrémně malý 12Mpix snímač, který je na tom co do šumu za horších světelných podmínek hůře než jeho Micro 4/3 či APS-C konkurence, na druhou stranu se Pentaxu z použitého BSI CMOS snímače podařilo vytěžit neskutečné množství detailů a barev, naprosto nesrovnatelné s běžnými kompakty (navíc je tu RAW formát) - v tomto byla a je síla Pentaxu (a povíme si to za chvíli u K-01).
Určitě zamrzí, že za celý rok od uvedení systému se kromě počátečních nijak nerozšířil počet objektivů pro tento systém. S ohledem na crop faktor 5,7× nelze počítat s rozumným využitím kinofilmových objektivů, protože ač na Q nasadíte přes levné čínské redukce prakticky cokoli (a tím myslíme COKOLI), tak z klasického 50mm objektivu máte 285mm teleobjektiv. Pro astrofotografy, kteří se nechtějí tahat s velkou zrcadlovkou, toto ale může být zajímavé: nasadíte levný 800mm zrcadlový objektiv a máte 4560mm :-).
Pentax Q je sice velmi malý, ale oproti současným Micro 4/3 či APS-C tělům tak výrazně menší již není. Pro to, aby byl systém výrazně menší, je třeba započítat i objektiv(y), s nimiž jiné systémy samozřejmě již poměrně bobtnají a těžknou.
Výhodou v nevýhodě systému Q je možnost díky levným čínským redukcím používat i objektivy, o nichž si na jiných mirrorless systémech můžete jen nechat zdát (vykreslují menší plochu než je plocha snímače) - a to objektivy pro filmové kamery, třeba ty spotřebitelské 16mm (byť na šestnáctku točil třeba Lukas Moodysson film Fucking Åmål, oceněný na MFF v Karlových Varech).
- Pentax: Naše bezzrcadlovka je nejmenší!
- Pentax Q na vrcholu prodávanosti, Canon a Nikon ztrácejí podíl na trhu
Podzim 2011: Nikon přichází s kompromisním řešením
Před tři čtvrtě rokem uvedl svůj systém Nikon. Využívá 1" BSI CMOS snímač integrující ve své ploše i AF body, takže neostří jen kontrastně, nýbrž detekcí změny fáze jako zrcadlovky - potenciální výhoda. Snímač má velikost 1", je tedy podstatně větší než Pentax Q, ale také podstatně menší než Micro 4/3 či APS-C systémy: crop faktor je 2,7× - opět tedy efektivně zabíjí použitelnost kinofilmových objektivů kromě hodně velkých ohnisek pro šmírování sousedky z vedlejší vesnice.
Proti systému Nikonu dle mého hraje i poměrně vysoká cena a (zatím?) omezené množství objektivů. Čistě subjektivně pak shledávám Nikon 1 V1 asi nejodpornější digitální bezzrcadlovkou, kterou kdy kdo uvedl (hned za ní následuje Pentax K-01 :-). Moc tomu nepřidávají ani Nikoní reklamy s „kolouškem od Demi Mooreové“ v hlavní roli (následující video přehráváte na vlastní nebezpečí)…
pozn. no-X: v seznamu „tohle jsem fakt vidět nemusel“ mi přibyl zářez…
Únor 2012: mirrorless od Pentaxu podruhé
Designér Marc Newson s Pentaxem K-01
Začátkem letošního roku následoval mirrorless systém bez nového názvu, neboť využívá klasický Pentax K bajonet takový, jaký je již od roku 1975. Design je vpravdě šílený, použití bajonetu K s jeho registrovou vzdáleností bez fyzického adaptéru znemožňuje použití řady starších objektivů (třeba Minolta MD), ale to u Pentaxu asi moc nevadí - pro jeho bajonet je k dispozici obrovské množství vynikajících objektivů, neboť K bajonet je otevřený a zrcadlovky i objektivy pro něj vyrábělo v průběhu oněch 37 let neskutečné množství výrobců. Ale možná s K-01 Pentax cílí na podobně ne-mainstreamové uživatele jako s Q, ostatně to naznačuje i setový objektiv 40mm/F2.8 XS.
Výhodou Pentaxu K-01 je vynikající kvalita fotek. Používá stejný 16Mpix čip jako nejvyšší zrcadlovka Pentax K-5, která nabízí vůbec nejširší dynamický rozsah na trhu. U K-01 je malilinko zaříznut použitím pouze 12bit hloubky (K-5 má 14bitovou), ale i tak, pokud si odmyslíme design, je K-01 co do kvality fotografií na absolutní špici. A jak zaznívá ve videu, na výběr jsou milióny objektivů.
Červenec 2012: Canon přichází s APS-C mirrorless
Včera pak se svým želízkem do ohně přišel i Canon. I on se drží APS-C systému, volání světa po fullframe mirrorlessu tedy nadále zůstává nevyslyšeno. Jeho systém EOS-N je skrze redukci (EF-EOS M) kompatibilní s objektivy systému EF. Srdcem prvního uvedeného těla je 18Mpix APS-C 1,6× crop snímač známý z mnoha zrcadlovek počínaje Canon EOS 7D. Snímač je zde ale stejné generace jako v zrcadlovce EOS 650D, tedy a AF body přímo na sobě a tudíž podporou phase-detect autofocusu.
Podrobnosti o Canon EOS-M přineseme zítra v samostatném článku.