Jsem zmaten(a), jaký systém si tedy vybrat?
Kapitoly článků
To záleží na tom, co od své nové bezzrcadlovky očekáváte.
Pokud chcete maximální kvalitu obrazu, pak volte systém s co největším snímačem. Pokud totiž porovnáme 16Mpix Panasonic GX1 (2,0× crop) s 16Mpix Pentax K-01 (1,5× crop), pak prostě vítězí Pentax, protože jeho snímač je technologicky minimálně srovnatelný s Panasonicem (nebo lepší), ale jeho fotocitlivé buňky jsou větší. Totéž platí pro Sony a nyní nově i pro Canon (byť ten používá 1,6× crop APS-C snímač, navíc 18 Mpix). Jestli jít do většího rozlišení, tedy 20Mpix Samsungu či 24Mpix Sony, to je v prvním případě spíše otázka toho, jestli vás osloví spíše výbava u Samsungu, a ve druhém případě záležitost ceny: 24Mpix Sony NEX-7 totiž stojí 31 000 Kč, zatímco například Pentax K-01 vyjde na 14 000 Kč.
Pokud je vaším cílem také video, pak je vhodné se poohlížet v poslední generaci přístrojů, které nabízejí 1080p video a často již i 60fps. Jak si ale vedou z hlediska ostření a možnosti úprav parametrů (citlivost mikrofonu, možnost připojit externí) atd, to již budete muset lovit v recenzích - výrobci takové věci do detailů často neuvádějí a ucelený přehled neexistuje. Za vůbec nejlepší přístroj pro video lze v tuto chvíli nadále považovat již starší, ale stále vynikající Panasonic GH2, avšak s následujícím dodatkem: s hacknutým firmware. Ten totiž odemkne spoustu uměle zaříznutých věcí, včetně možnosti bitrate až vysoko za 100Mbit/s hranicí a další věci.
Pokud jste se zhlédli ve starých objektivech s manuálním ostřením, určitě volte přístroj, který disponuje funkcí obvykle označovanou „focus peaking“ - zvýrazňuje v obraze místa, kam je právě zaostřeno. V tomto případě doporučujeme systémy s co největším, tedy APS-C snímačem.
Dalším kritériem je rozhodně životnost akumulátoru: malá těla často vydrží jen kolem 200 až 300 snímků, takže pokud jezdíte i na dovolené, kde není několik dní přístup k nabíjení, pak se hodí vzít sebou záložní akumulátor(y) - ten může stát od nějakých 300 po třeba 2000 Kč, opět záleží dle systému a toho, jde-li o originál, nebo alternativu typu Avacom.
A nakonec je tu kritérium cenové. Ne každý je ochoten do kompaktu s výměnnými objektivy vrazit víc, než kolik stojí poloprofi zrcadlovka - to je právě případ NEX-7, ale i dalších. Naštěstí mají výrobci často v nabídce i základní přístroje, s nimiž svážete svoji budoucnost se systémem a až se postupně dovybavíte objektivy, tak jednoho dne třeba přejdete na tělo vyšší, neboť vám funkce původního již přestaly dostačovat. Tak či onak v takovém případě ale dávají více smysl systémy, které jsou kompatibilní se zrcadlovkami daného výrobce, což v tuto chvíli nabízí Pentax (nativně), Sony (přes redukci) a nově Canon (přes redukci). Ale jedině Pentax sdílí objektivy mezi oběma systémy (bezzrcátkový i D-SLR) - v případě Sony a Canonu jde o dva různé bajonety, takže objektivy systému Sony NEX na Sony AF nepoužijete, museli byste k NEXu kupovat AF objektivy (což poněkud neguje výhody malé lehké bezzrcadlovky). Ale to už příliš zabředáváme do jemných nuancí fotogeekštiny.
Na závěr nám dovolte otázku: čím vlastně fotíte vy?Víme, že je mezi vámi spousta těch, kdož jsou spokojeni s fotkami ze smartphonu, stejně jako řada těch, co fotí třeba na černobílý svitkový film a stále doma udržují v chodu temnou komoru. Jaký je váš milovaný fotoaparát? A jaký systém byste si z bezzrcadlových vybrali, kdybyste museli volit?