Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jsem zmaten(a), jaký systém si tedy vybrat?

mirrorless bezzrcadlovky Sony a Pentax
Pomalu pokukujete po nějakém nové foťáku a nechcete ani kompakt, ani zrcadlovku? Pak tu máme pro vás letní přehled světa mirrorless přístrojů, jejich kladů i záporů. Který bude tím vaším vyvoleným?

Kapitoly článků

To záleží na tom, co od své nové bezzrcadlovky očekáváte.

Canon 50 mm f0.95 objektiv

Pokud chcete maximální kvalitu obrazu, pak volte systém s co největším snímačem. Pokud totiž porovnáme 16Mpix Panasonic GX1 (2,0× crop) s 16Mpix Pentax K-01 (1,5× crop), pak prostě vítězí Pentax, protože jeho snímač je technologicky minimálně srovnatelný s Panasonicem (nebo lepší), ale jeho fotocitlivé buňky jsou větší. Totéž platí pro Sony a nyní nově i pro Canon (byť ten používá 1,6× crop APS-C snímač, navíc 18 Mpix). Jestli jít do většího rozlišení, tedy 20Mpix Samsungu či 24Mpix Sony, to je v prvním případě spíše otázka toho, jestli vás osloví spíše výbava u Samsungu, a ve druhém případě záležitost ceny: 24Mpix Sony NEX-7 totiž stojí 31 000 Kč, zatímco například Pentax K-01 vyjde na 14 000 Kč.

Pokud je vaším cílem také video, pak je vhodné se poohlížet v poslední generaci přístrojů, které nabízejí 1080p video a často již i 60fps. Jak si ale vedou z hlediska ostření a možnosti úprav parametrů (citlivost mikrofonu, možnost připojit externí) atd, to již budete muset lovit v recenzích - výrobci takové věci do detailů často neuvádějí a ucelený přehled neexistuje. Za vůbec nejlepší přístroj pro video lze v tuto chvíli nadále považovat již starší, ale stále vynikající Panasonic GH2, avšak s následujícím dodatkem: s hacknutým firmware. Ten totiž odemkne spoustu uměle zaříznutých věcí, včetně možnosti bitrate až vysoko za 100Mbit/s hranicí a další věci.

Pokud jste se zhlédli ve starých objektivech s manuálním ostřením, určitě volte přístroj, který disponuje funkcí obvykle označovanou „focus peaking“ - zvýrazňuje v obraze místa, kam je právě zaostřeno. V tomto případě doporučujeme systémy s co největším, tedy APS-C snímačem.

Dalším kritériem je rozhodně životnost akumulátoru: malá těla často vydrží jen kolem 200 až 300 snímků, takže pokud jezdíte i na dovolené, kde není několik dní přístup k nabíjení, pak se hodí vzít sebou záložní akumulátor(y) - ten může stát od nějakých 300 po třeba 2000 Kč, opět záleží dle systému a toho, jde-li o originál, nebo alternativu typu Avacom.

A nakonec je tu kritérium cenové. Ne každý je ochoten do kompaktu s výměnnými objektivy vrazit víc, než kolik stojí poloprofi zrcadlovka - to je právě případ NEX-7, ale i dalších. Naštěstí mají výrobci často v nabídce i základní přístroje, s nimiž svážete svoji budoucnost se systémem a až se postupně dovybavíte objektivy, tak jednoho dne třeba přejdete na tělo vyšší, neboť vám funkce původního již přestaly dostačovat. Tak či onak v takovém případě ale dávají více smysl systémy, které jsou kompatibilní se zrcadlovkami daného výrobce, což v tuto chvíli nabízí Pentax (nativně), Sony (přes redukci) a nově Canon (přes redukci). Ale jedině Pentax sdílí objektivy mezi oběma systémy (bezzrcátkový i D-SLR) - v případě Sony a Canonu jde o dva různé bajonety, takže objektivy systému Sony NEX na Sony AF nepoužijete, museli byste k NEXu kupovat AF objektivy (což poněkud neguje výhody malé lehké bezzrcadlovky). Ale to už příliš zabředáváme do jemných nuancí fotogeekštiny.

Pentax nabídka objektivů

Na závěr nám dovolte otázku: čím vlastně fotíte vy?Minolta Dynax 700si + MC Mir 20mm F3.5Víme, že je mezi vámi spousta těch, kdož jsou spokojeni s fotkami ze smartphonu, stejně jako řada těch, co fotí třeba na černobílý svitkový film a stále doma udržují v chodu temnou komoru. Jaký je váš milovaný fotoaparát? A jaký systém byste si z bezzrcadlových vybrali, kdybyste museli volit?

Kapitoly článků

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Letní téma: vybíráme kompakt s výměnnými objektivy

Čtvrtek, 26 Červenec 2012 - 12:58 | Jméno Příjmení | Výborný príspevok. Poklona.
Středa, 25 Červenec 2012 - 18:16 | pH 77 | Pro rozumbradu Zokiho o tom, jak důležité je...
Středa, 25 Červenec 2012 - 09:22 | Honcka | JJ ten chybejici mikrofoni vstup fakt nechapu
Středa, 25 Červenec 2012 - 00:04 | pH 77 | Na co fotím a který mirrorless bych vybral? Fotím...
Úterý, 24 Červenec 2012 - 23:30 | David Ježek | kdyžy pustím trochu inside infa, tak: zatímco...
Úterý, 24 Červenec 2012 - 22:15 | xvasek | Sorry za linkování, nepokládal jsem je za...
Úterý, 24 Červenec 2012 - 18:40 | David Ježek | já celkem i jo, záleží na tvých prioritách,...
Úterý, 24 Červenec 2012 - 18:36 | David Ježek | netřeba linkovat konkurenci, samsung 18-55. 30 i...
Úterý, 24 Červenec 2012 - 17:43 | Honcka | Jeste ke K01, imho nejvetsi nevyhoda je velikost...
Úterý, 24 Červenec 2012 - 17:34 | xvasek | Myslím, že jo. Ideální je double kit 18-55 +...

Zobrazit diskusi