LG si rýpla do phabletu Samsungu, ten ji pro změnu obvinil ze sabotáže
Možná si vzpomenete na situaci z jara 2013, kdy se společnosti Samsung a LG soudily kvůli reklamním kampaním, které byly už tak trochu za hranou. Mluvilo se mimo jiné způsobu, kterým LG stavěla své reklamy - její taktika spočívala v kopírování reklam Samsungu, do kterých ale dosazovala své produkty, případně v nich konkurenční produkty nějakým způsobem hodnotila.
To ale bylo jen onou pověstnou třešničkou na dortu, prapůvod nevraživosti nesouvisel s výpočetní technikou a telekomunikacemi, ale prachobyčejnou ledničkou. Ona možná nebyla tak úplně obyčejná - alespoň v jednom ohledu měla být výjimečná: ve své kapacitě. Právě reklama LG, která hlásala, že její lednice je největší na trhu, přiměla Samsung - přesvědčený o jiné pravdě - reagovat protireklamou. V té figurovala lednice LG a lednice Samsungu, které byly plněné nejdříve vodou (do modelu od Samsungu se vešlo více) a následně potravinami (opět skončila v lepším světle verze od Samsungu). LG poté zareagovala opět vlastní reklamou, která byla podle Samsungu za čárou, a tak došlo na soud.
Po roce a půl klidu se podařilo spor opět rozdmýchat. Krátce poté, co Samsung odhalil svůj Galaxy Note 4, zareagoval na Twitteru zástupce LG následující grafikou:
Ta naráží na funkci fotografování (selfie) prostřednictvím stisknutí snímače tepu. LG totiž funkci fotografování prostřednictvím tlačítka na zadní straně smartphonu (či phabletu) nabízí také. Poprvé ji nabídla loni (2013) na modelu G2, kde je možné použít tlačítka na ovládání hlasitosti jako spoušť. Samsung na zadní straně telefonu hardwarová tlačítka nemá, a tak jako spoušť používá tepový monitor. Do jaké míry vám implementace této funkcionality připadá podobná nebo odlišná necháme na vás - LG to jako záminka pro rýpnutí do konkurence stačilo.
Pokud loňské spory začaly u bílého zboží, pak ho ani letošní nemohly minout - i když smartphony a tablety vytváří auru prestiže, jsou domácí spotřebiče stálicí, která kasičkám obou firem zajišťuje stabilní zdroj příjmů. Co se vlastně stalo? Samsung obvinil LG z toho, že do showroomu Samsungu poslal své pracovníky, aby krátce před zahájením veletrhu IFA poškodil vystavené zboží - cílem se staly luxusní pračky.
LG připustila, že skutečně pracovníky vyslala, ale pouze proto, aby si prohlédli a zhodnotili konkurenční zboží. Společnost nepopírá, že k poškození došlo, nebylo však úmyslné a prý je důsledkem nekvalitního zavíracího mechanizmu, který nepřežil ani zběžnou prohlídku produktu. LG je dále ochotna zaplatit škodu vzniklou na všech čtyřech kusech, ale pouze ve dvou případech připouští poškození ve spojitosti s činností jejích zaměstnanců.
Ať už spor dopadne jakkoli, nezávidíme soudci, který ho dostane na stůl. Má uvěřit teorii Samsungu, podle které chce LG likvidovat pověst konkurenta poškozováním vystavených praček, nebo verzi LG, podle které bylo zničení pantů dvířek na čtyřech pračkách v řadě nehodou a důsledkem nízké kvality konkurenčního produktu? :-)