Linus Torvalds: Intel zabíjí ECC
Linus Torvalds je osobou, která není nikterak závislá na přízni či nepřízni velkých firem, není vázaný ani marketingovou spoluprácí jako například velcí vývojáři her, a tak jsou jeho vyjádření prosta autocenzury. Stručně hezky česky: Co na srdci, to na jazyku.
Koncem jara (2020) se Torvalds rozhodl po patnácti letech strávených s procesory Intelu dát šanci hardwaru společnosti AMD a pořídil si sestavu s 32jádrovým / 64vláknovým modelem Threadripper 3970X. Snad v důsledku překvapení nad výkonnostním posunem následovala (v létě) kritika přístupu společnosti k navyšování výkonu. Konkrétně ke strategii Intelu s instrukční sadou AVX-512. Podpora AVX-512 stojí křemík, za který uživatel platí, ale jehož přínos pro praktického uživatele je pochybný. Instrukční sada je roztříštěná (existuje řada verzí AVX-512 a každý produkt podporuje jinou), za aktivní podporu - ač hardwarově přítomnou - si musí uživatel připlatit, při použití dochází k výraznému zvýšení spotřeby, což Torvalds glosoval označení „power virus“ a podpora na straně aplikací je minimální.
Pro rýpaly použiji exaktnější formulaci: Podpora AVX-512 na straně aplikací, která přináší nějaký měřitelný výkonnostní bonus, je minimální. Torvaldsovi, který AVX-512 shrnul jako „nepotřebné svinstvo, které zabírá prostor“, přitakal někdejší exšéfinženýr Intelu François Piednoël. Podle něj bylo AVX-512 cestou, jak ve výpočetním nasazení (propustnosti) procesorů neztratit krok s (GP)GPU, který však procesory Intelu dávno prohrály. Za lepší řešení tak považoval přístup AMD, která výpočetní propustnost řeší vyšším počtem jader, které jsou přístupná každému uživateli a každé vícevláknové aplikaci bez potřeby podpory dalšího instrukčního setu.
Torvalds však není nešťastný jen z toho, že se Intel po léta snažil prosadit AVX-512 věnováním křemíku na jeho podporu na úkor jiných způsobů zvýšení výkonu. Nyní zhodnotil i přístup společnosti k ECC pamětem:
Intel pomohl zabít celý segment ECC vinou strašně špatné segmentace trhu. Intel poškodil celé odvětví i uživatele v důsledku špatné a klamné politiky s ECC. Jeho argumenty proti ECC byly naprostý odpad. Nyní už začali výrobci pamětí implementovat ECC interně, protože se dopracovali k poznatku, že bez ECC to už absolutně nejde. Výrobci tvrdí, že tak činí z ekonomických a energetických důvodů. Prolhaní bastardi - dovolte mi znovu zdůraznit, že tyto problémy existovaly již po generace, ale tito bastardi („f…“) s radostí prodávali rozbitý hardware spotřebitelům a mluvili o špičkovosti, zatímco ve skutečnosti si zjednodušovali práci. Tvrzení, že „moderní DRAM jsou tak spolehlivé, že nepotřebují ECC“ byla vždycky pohádka pro děti, která jim ale už padala jako domeček z karet. Ano, štve mě to. Stěžuju si na to už desítky let. Nechci říkat „měl jsem pravdu“. Chci, aby se situace s ECC spravila. AMD to zvládla. Intel ne. Linus Torvalds |