Linux 4.10 přináší Turbo pro Broadwell-E či GPU Boost pro GeForce
Před pár dny vydal Linus Torvalds jádro operačního systému, jež se zove Linux, a to ve verzi 4.10. Mezi hlavními novinkami mimo jiné pro běžné uživatele (kteří vlastně až tak velkou roli z hlediska směřování kernelového vývoje nehrají) je například podpora GPU Boostu v ovladači novueau. Tento otevřený ovladač pro grafiky od Nvidie tedy konečně přináší jakousi základní podporu pro řízení frekvencí v Boost režimu, kterým GeForce disponují již několik let. Zatím je nutné toto aktivovat manuálně a rozhodně se v rámci nouveau nebavíme o tom, že by šlo o podporu všeobecnou, včetně aktuální generace GPU architektury Pascal (jak víme z minula, s tou je to bídné). V rámci novueau se také pracovalo na podpoře DisplayPort MST a objevuje se i LED sub-ovladač pro aktivaci „světýlek“ na kartách GeForce.
Kernel 4.10 je doslova „must-have“ záležitostí pro uživatele platformy Broadwell-E. Přináší totiž dlouho očekávanou podporu Turbo Boost Max 3.0, se kterou to svého času vypadalo velmi bledě. Nadále bude vylepšována i v rámci vývoje kernelu 4.11.
Stejně tak jde o „must-have“ kernel pro ty, kdož za pár (tý)dnů hodlají koupit procesor rodiny AMD Ryzen. Čtyři-desítka přidává do jádra podporu chystaných procesorů, takže můžeme naopak říci, že AMD se opět dobře postarala o své nové CPU produkty.
Poprvé se do hlavní větve jádra dostává počáteční fáze podpory Intel GVT, systému virtualizace pro Intel GPU skrze Xen/KVM. Dále pro vlastníky Microsoftích Surface 3 a 4 je zde řada vylepšení, stejné platí obecně pro ARM platformu, ať již Snapdragon 808/810 či konkrétně přístroje Huawei Nexus 6P, LG Nexus 5X, Pine64, Droid 4 a další. Vylepšena je též podpora Raspberry Pi 3 včetně GPU části.
Majitelé Radeonů generace GCN 1.0 a 1.1 mohou zkusit sic stále experimentální a ve výchozím nastavení ovladače AMDGPU vypnutou, přesto však dostupnou podporu této generace. V rámci AMDGPU se též pracovalo na správě napájení podporovaných grafik. AMDGPU také nově umí číst hodnotu počtu otáček ventilátoru na grafice.
Pro datová úložiště došlo na podporu Ext4 DAX iomap a XFS iomap. I/O systém tak u těchto souborových systémů využívá framework iomap, který je efektivnější než předchozí řešení (v mapování bloků, podpoře PMD page fault atd.). DAX představuje přímý přístup k souborovému systému v linuxovém jádru, což opět zvyšuje efektivitu. No a také je tu podpora ATA Command Priority.