Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Linux dostane modrou obrazovku smrti

Zdroj: Shutterstock

Smrti nikdo neuteče, dokonce ani Linux počínaje verzi 6.10 ne, tedy alespoň v podobě notoricky známé modré obrazovky.

Modrá obrazovka, která značí, že došlo k nepřekonatelnému systémovému problému, je ve Windows někdy zhruba od podzimu 1991, kdy byla implementována v jedné z prvních předváděcích verzí Windows NT 3.1. Později byla stejně modrá obrazovka ovšem s trochu jiným obsahem přidána i do DOSových Windows 3.x, z nichž se následně dostala do Windows 9x. Tam sice nebyla vždy až tak fatální, ale dle vzpomínek mnohých pamětníků se zase objevovala podstatně častěji.

Moderní Windows jsou postaveny na NT jádře, BSoD v nich tak znamená, že bez (automatického či manuálního) resetu se dál neposunete, ale vypadá jinak než dřív. Pryč jsou výpisy registrů, zato přibyl smutný smajlík a QR kód. A právě tady hledá inspiraci linuxové jádro, do kterého se ve verzi 6.10 dostává po dlouhých letech debat úvodní podpora DRM Panic Handler, okamžitě kvůli svému vzhledu pojmenovaná jako Linux Blue Screen of Death.

Linux, stejně jako jiné unixové systémy, v případě kritické chyby vypisuje crash dump, který obsahuje minimálně call trace, dále pak hodnoty registrů a další užitečné informace. Problém je, že tento dump se vypisuje pouze do textového terminálu, v němž se většina uživatelů běžně nepohybuje, ba dokonce jádro může být přeloženo bez jeho podpory. Proto se už delší dobu diskutovalo o mechanismu, který by uživateli něco sdělil i v DRM (Direct Rendering Manager) režimu, v němž většina desktopových linuxových systémů pracuje.

Nová obrazovka, která je ve zmiňované verzi jádra podporována pouze v DRM ovladačích SimpleDRM, MGAG200, IMX a AST (podpora v Nouveau možná bude hned v další verzi jádra), má tento problém řešit. Jak předvedl na svém účtu v sociální síti Mastodon vývojář z Red Hatu Javier Martinez Canillas, je zatím jen velmi jednoduchá, nicméně pro běžného uživatele jako informace o tom, že se něco pokazilo, stačí a v budoucnu na ní pravděpodobně přibudou i další informace - například ve Windows osvědčený QR kód, zde ovšem obsahující dodatečné informace z crash dumpu.

Na závěr zbývá jen doplnit, že tato obrazovka neruší existenci stávajícího crash dumpu a stejně tak bude i nadále přítomen mechanismus systemd-bsod, který zobrazuje kritické chyby při startu systému.

Martin "logout" Kukač

Většinu dne trávím tím, že přeměňuju kofein na kód. Když s tím skončím a ještě není čas jít spát, tak zbylý čas nerovnoměrně dělím mezi rodinu, sbírku počítačového harampádí, vysílání na volně přístupných pásmech a geocaching.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Linux dostane modrou obrazovku smrti

Pondělí, 24 Červen 2024 - 19:36 | Honza1616 | Trefný komentář, Nechápu proč na odkaze není...
Pátek, 21 Červen 2024 - 09:17 | logout | Zkoušel a právě proto také ta věta končí slovy...
Pátek, 21 Červen 2024 - 08:38 | eXponencial | lepsi koment, nez samotny clanok
Pátek, 21 Červen 2024 - 06:16 | waleed | " ve Windows osvědčený QR " A zkoušel...

Zobrazit diskusi