Linux Mint 17 “Qiana” se blíží, vychází z LTS verze Ubuntu
MATE varianta zahrnuje samozřejmě MATE prostředí ve verzi 1.8. Další vlastnosti tohoto vydání zahrnují silně vylepšeného správce aktualizací, správce ovladačů, logovací a uvítací obrazovku, softwarové zdroje, a samozřejmě všechny aktualizace a novinky, které plynou z použití Ubuntu 14.04 LTS jako základu. Zde vás odkáži na článek tyto novinky popisující s tím, že samozřejmě věci kolem prostředí Unity se Mintu netýkají.
Jinak nadále platí, že zatím v základu nefunguje podpora pro Nvidia Optimus. Je zde ale podpora EFI, Bluetooth a jako u posledních vydání *buntu připomínám, že pro 32bitovou x86 verzi je již potřeba podpora PAE.
Tentýž soupis novinek se také týká varianty s prostředím Cinnamon, které je ve verzi 2.2. Jinak obecně je Mint poměrně nenáročný, minimální konfigurace pro běh vyžaduje x86 procesor, 512 MB RAM (1 GB je doporučen pro komfortnější běh), 5 GB diskového prostoru a grafickou kartu schopnou nahodit aspoň 800×600.
Prostředí Cinnamon je desktop postavený na frameworku GTK+ 3.x, který původně začínal jako fork kontroverzního GNOME Shellu. Prostředí MATE naopak navazuje přímo na klasické GNOME 2.xx, využívá tedy dnes již zastaralý framework GTK+ 2.x, ale v chystaném budoucím vydání přinese i podporu GTK+ 3.x. Obě prostředí se zrodila u stejných autorů jako Linux Mint, ale postupně jsou adoptována i dalšími linuxovými distribucemi. Například Mageia 4 přinesla přímou a viditelnou podporu v instalátoru, MATE i Cinnamon jsou k dispozici pro všechny hlavní distribuce, ať již uživatelsky přívětivé jako Fedora či openSUSE, nebo náročnější jako Arch, Slackware a Gentoo.
Sami tvůrci Mintu také vydávají další edici LMDE, tedy Linux Mint Debian Edition, který není založen na Ubuntu, ale přímo na jeho mateřském Debianu v Testing variantě. Tato edice nabízí semi-rolling update model, který se zatím stále vyvíjí a ladí.