LXDE umírá, Lubuntu se připravuje na přechod od GTK ke Qt
Proč o tom vlastně dnes znovu píši? Inu, LXDE má význam. Je to lehké desktopové prostředí s lehkým správcem souborů apod. Je potřeba proto, abychom i dnes mohli provozovat kupříkladu Ubuntu 13.10 na starších strojích, ať již jde o nějaký ULV Intel, nebo dokonce starší jednojádrové počítače s malým množstvím paměti. LXDE stačí opravdu málo paměti. Když jím nahradíte velké prostředí jako Unity z Ubuntu, KDE z Kubuntu či GNOME z Ubuntu GNOME, tak se zrodí Lubuntu, operační systém schopný běhu i na Celeronu* se 128 MB RAM. Žádný zázrak to nebude, na YouTube samozřejmě zapomeňte, ale na jednoduchý psací stroj, čtení emailů a Wikipedie, či přehrávání běžných DivX/Xvid videí to stačí. A přitom je to stále pod kapotou Ubuntu, se vším tím skvělým podhoubím, balíčkem pro každou aplikaci, PPA repozitáři atd.
Ale pokud lze něco o LXDE a tím pádem i Lubuntu z hlediska desktopového prostředí říci, tak je to skutečnost, že se posledních X měsíců prakticky nic neděje. LXDE se v podstatě nikam nehýbe, vývojářů je málo a právě na převod na nejnovější GTK+ potenciálně tolik, že poté, co Nokia uvolnila Qt pod LGPL, se zdá tahle cesta lepší. Jak jsem psal v červenci, LXDE a Razor-Qt čeká sloučení. Oba projekty mají shodný cíl (úsporný desktop) a málo vývojářů.
Lubuntu řeší problém, který se jmenuje LTS. Ubuntu 14.04 v dubnu 2014 bude prvním vydáním s dlouhodobou podporou a tak podobně jako Ubuntu nenasadí Mir, Lubuntu nebude příliš hýbat s klidnými vodami. Lubuntu 14.04 se jen pokusí opravit co nejvíce drobností ve stávajícím LXDE a přežít vydání LTS s čistým štítem - čekat ale nemáme nic víc než jen drobné ladění správce souborů pcmanfm či knihovny libfm. Velké věci přijdou až v Lubuntu 14.10. Možná dojde na aktualizaci v podobě lighr-locker, GTK aplikace která nahradí nevyhovující Xscreensaver a je lépe integrovaná s LightDM, který Lubuntu používá a vyřeší i jisté problémy, které s tím jsou v Lubuntu spojeny.
Nic dalšího se měnit nebude. Pro Lubuntu 14.10 se ale tvůrci pokusí připravit na eventuální přechod na „LXQt“, tedy LXDE přepsané z GTK do Qt. Toť prozatím vše. Na jednu stranu je škoda takovéhle věci číst, na stranu druhou ale není na škodu, když je desktop konzervativní, pokud to člověku vyhovuje.
Když už jsem to ale naťukl, rád bych se zeptal, jestli Lubuntu či LXDE v jiném distru používáte, případně jakou verzi, na jakém hardwaru a jak jste s ním spokojeni. Mě osobně ve starším 1,2GHz stroji s 2 GB RAM prospělo přejít z HDD na SSD, pak se dá provozovat i GNOME 3.10, ale Lubuntu je tam i tak jednoznačně a viditelně na první pohled nejsvižnějším OS.
pozn.: od verze 13.10 požaduje i Lubuntu 32bit x86 procesor s podporou PAE