Nový MacBook s Retinou je výkonnostně na úrovni modelu roku 2011
Nový MacBook, který již nebude mít přívlastek (někde jej nazývají nepřesně MacBook Air 2015, někde - pro rozlišení - Retina MacBook) bude puštěn do prodeje 10. dubna. Odhalený ale už byl - jeho miniaturizaci a technologické výbavě jsme se věnovali ve dvou článcích:
- MacBook má menší PCB než Raspberry Pi
- Nový MacBook má superrychlé Samsung 3D V-NAND SSD, Apple stály miliardy
Nyní vychází najevo, že omezení rozměrů, hmotnosti a použití pasivního chlazení poměrně výrazně zasáhlo do procesorového výkonu nového notebooku. Asi nikdo nečekal, že low-power procesor Core-M výkonnostně překoná procesory řady Core určené pro vyšší TDP, ale 14nm proces v kombinaci s novou architekturou Broadwell dával naději, že výkon zůstane alespoň hrubě srovnatelný s předešlou generací MacBook Air.
První výsledky, které se objevily v databázi testu GeekBench, ale ukazují trochu jiný obrázek. Nový MacBook v základním provedení s procesorem Core M-5Y31 dosahuje jednojádrového skóre 1924 (přičemž základní model aktuálního MacBook Air dává 2881, tzn. o 50 % více) a vícejádrového skóre 4038 (Air dosahuje 5757, tj. o 43 % více).
Pokud bychom hledali nějaké zařízení Applu s podobným procesorovým výkonem, dostali bychom se až do roku 2011 k tehdejšímu Airu. Nový MacBook má ale šanci dohnat tento propad jinde. Integrované GPU řady HD 5300 by mohlo být rychlejší než HD 3000 v tehdejším čipu generace Sandy Bridge (na druhou stranu rozdíl nebude asi až tak propastný; HD 5300 z důvodu omezeného TDP poběží na nižších taktech, než jakých mohla dosahovat HD 3000, jejíž limit pro GPU byl 1200 MHz oproti 850 MHz pro Core M-5Y31). Odezvy by pozitivně mohla ovlivnit i nová generace SSD od Samsungu, která je skutečně rychlá.
Základní deska MacBooku 2015
Přesto je třeba říct, že nový MacBook nelze vnímat jako upgrade nebo náhradu stávající řady Air - je to jiný segment, kde je ještě větší důraz kladen na tenkou a lehkou konstrukci a nižší naopak na výpočetní výkon.