Malé počítače SUMICOM
Kapitoly článků
Balení
Krabice, která k nám dorazila, obsahovala všechny tři počítače, každý ve své další extra krabičce. Všechny tyto krabičky jsou stejně velké, přestože počítače uvnitř mají velikosti různé (DVD na prvním obrázku je pro srovnání velikosti).
Většinu jejího obsahu kupodivu nevyplňuje „hluchý“ prostor, byť je ho uvnitř dostatek pro případ nějakých větších nárazů během přepravy. Počítače jsou uvnitř chráněny pěnovými postranicemi a dále jsou zde krabice s příslušenstvím. Mezi to patří zejména zdroj, nějaké ty rozkládací manuály a CD s ovladači. A to už jsme nakousli první věc – zdroje jsou externí, žádný z počítačů nemá zdroj přímo v sobě. Až uvidíte vnitřek, zjistíte, že by se tam takový zdroj skutečně vešel jen stěží.
Vzhled
Abychom se v počítačích během našeho povídání vyznali, nejprve si je od sebe nějak rozlišíme. V tomto případě není nic jednoduššího než je rozdělit podle procesorů, protože značení modelů vám asi nic neřekne. Největší z nich (S620 – na obrázku vpravo) obsahuje Pentium 4 a kromě CD-ROM mechaniky jsou všechny jeho komponenty tradičně „desktopové“ (tedy pomineme-li způsob chlazení procesoru). Pak tu máme dva menší, oba de-facto založeny na mobilních komponentech. Ten, který je chlazen aktivně větrákem (S631 – na obrázku vlevo), obsahuje Pentium M, druhý, jenž nese přívlastek „Car PC“ (S625FC – na obrázku uprostřed na DVD-ROM mechanice), je vybaven Celeronem M a nehyzdí jej jediný větráček. Chladí se takřka „celým povrchem těla“. DVD-ROM mechanika je vyobrazena pouze pro srovnání velikosti a počítač s Pentiem M je v porovnání s ní stejně vysoký i stejně široký. Tomu, s Celeronem M navíc přečnívají chladící žebra, jinak je na tom s rozměry velice podobně. Největší z nich má s DVD mechanikou shodnou jen šířku. Všechny počítače jsou navíc vybaveny malými gumovými nožičkami, čímž jejich výška narůstá asi o polovinu centimetru.
Podrobnější specifikace jednotlivých kousků si shrneme později, abychom se nepřipravili o „kouzlo poznávání“. Ostatně specifikace je poněkud „volnější“, jednak je při nákupu nutno zvolit procesor, paměť, pevný disk a optickou mechaniku a navíc ještě existují možnosti změny předního i zadního panelu s různými porty a tlačítky (takže lze takto postavit třeba malý „počítačový DVD rekordér“ do obýváku).
Dlužno též dodat, že vedle černého provedení lze některé počítače SUMICOM (jmenovitě ty největší) pořídit i v barvě bílé, tedy přesněji „hliníkově stříbrné“
Přední panely
Podívejme se nyní společně na tváře všech počítačů.
„Pentium 4“
„Pentium M“
„Celeron M“ - Car PC
Nelze přehlédnout, že přední výbava všech modelů je prakticky nachlup stejná. Potěšující je zde přítomnost jak USB, tak i FireWire konektoru a k zahození též nejsou audio „jacky“. Zbytek je takřka tradiční, tedy tlačítka Power a Reset, LEDky Power a HDD a pochopitelně nezbytná optická mechanika, v těchto případech běžná slim CD-ROM, která ovšem může být na přání klidně multiformátovou DVD vypalovačkou. Nyní se pojďme podívat na odvrácenou stranu.
Zadní panely
„Pentium 4“
„Pentium M“
„Celeron M“ - Car PC
I zadní panely mají podobnou výbavu, z řady vybočuje pouze počítač s Pentiem M, který je ochuzen o LPT port a místo tradičního 15pinového VGA konektoru má modernější DVI (konkrétně DVI-I, obsahuje tedy jak digitální, tak analogové výstupy). Počítače se pak už liší jen napájecími konektory, každý má svůj specifický, zbytek je společný. Rozhodně si však nelze nevšimnout podivných otvorů, kde opět z řady vybočuje „Pentium M“ s celkem učesaným designem bez zvláštních „vyřezávánek“. Dá se sice pochopit, že zadní kryty jsou tak trochu univerzálnějšího charakteru pro případné další konektory, nad tvarem některých otvorů však zůstává rozum stát ;-).
Pitvat už budeme počítače jednotlivě, takže skalpel, prosím – pardon, šroubovák…
Zdroje
Nyní se podíváme, jaké zdroje jsou k těmto počítačům dodávány. Rovnou prozradíme, že ke každému je jiný a každý počítač má také jiný napájecí konektor.
„Pentium 4“
K počítači s téměř zcela desktopovým obsahem je dle očekávání dodáván zdroj nejsilnější. Dodává 19 V ve dvou párech vodičů a snese zátěž až 7,89 A, což odpovídá odběru 150 W. Přívodní šňůra musí být zakončena trojúhelníkovitým konektorem, jaký znáte z napájecích kabelů pro notebookové zdroje, což tedy dvakrát nepotěší.
„Pentium M“
Rovněž zdroj pro počítač s Pentiem M potřebuje mít přívodní napájecí šňůru zakončenou „trojúhelníkem“. Výstup je však takřka klasický. Přestože tedy do napájecího konektoru počítače půjde zasunout kabel od spousty různých domácích adaptérů, nejspíše málokterý takový běžný adaptér poskytne dostatečný proud. Tento zdroj dává 12 V a zátěž snese až 7 A. Jinými slovy počítač si nesmí říci o více než 84 W.
„Celeron M“ – Car PC
„Nejslabší“ počítač z testovaných má pochopitelně nejslabší zdroj. Dává 12 V se zatížením do 5 A, tedy nejvýše 60 W. Jako jediný ze tří umožňuje použití tradičních „počítačových“ napájecích kabelů, což je ovšem irelevantní, neboť vzhledem k faktu, že počítač je určen pro zástavbu do auta, zdroj využijete spíše v případě provozu mimo auto.
Ačkoli samotný zdroj má výstupní konektor stejný jako v předchozím případě, Car PC má napájecí konektor třípinový. Dvěma vodiči se do něj vede napájení trvalé, třetí vodič přivádí napájení až po zapnutí klíčem od auta, což si BIOS počítače umí ohlídat. Pro účely „domácího“ používání je ke zdroji dodávána přechodka s extra vypínačem, který zde simuluje (nebo spíše nahrazuje) právě klíče od auta.
Důležitá je též přítomnost samostatného napájecího kabelu s odizolovanými vodiči na jednom konci, aby si případný zájemce mohl přívod napětí ve svém autě vyřešit sám. Pro tyto účely nechybí ani přiložené schéma zapojení.