Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Microsoft ohlásil podporu VP9 v Edge, Ogg, Vorbis, Opus a další se zvažují

Redmondský obr oficiálně ohlašuje to, o čem se mluví již delší dobu. Webový prohlížeč Edge dostává podporu video formátu VP9 a kontejneru WebM. A v Microsoftu usilovně přemýšlí i nad Ogg formáty.
E Logo

Edge tak rozhodně bude větším projektem než jen další verzí Internet Exploreru. Microsoft mění svůj přístup a přímo ve Windows tak skrze Edge bude podpora rozličných free či open-source formátů. Googlovy VP9 a WebM, jejichž doménou je zejména nasazení na YouTube, jsou tedy v Edge již nyní zahrnuty, další doufejme budou následovat. Počáteční implementace podpory VP9 využívá softwarové i hardwarové dekódování (podle toho, co daný stroj podporuje).

Microsoft při této příležitosti připomíná, že je členem nedávno zformované Alliance for Open Media.

Nad rámec výše uvedeného se v Microsoftu momentálně zvažuje, zdali nezahrnout i podporu dalších formátů, což znamená jak formáty Ogg, tak přímo zvukový Vorbis a Opus. Monty Montgomery z Ogg/Mozilla projektů k tomu dodává , že by to jedině dávalo smysl, neboť Microsoft kupříkladu drží část intelektuálního vlastnictví velmi komplexního formátu Opus. Ale uvidíme, jak až daleko v otevřenosti Microsoft zajde.

Tedy lépe řečeno ne v otevřenosti, ale v usnadnění práce se systémem svým zákazníkům, protože bez ohledu na podporu v Edge či Windows, kodeky pro dané formáty se dají do systému dostat cestou aplikací/kodeků třetích stran. Jen by bylo v roce 2015 či 2016 přeci jen smutné, aby pro provoz internetových věcí a streamů na čistě nainstalovaných Windows nebyla podpora. Mám tak trochu pocit, že kromě více se otevírajícího Microsoftu byla tato firma víceméně Google donucena podporu VP9/WebM do Edge doplnit, neboť na tomto dnes již Youtube běží prioritně a je otázkou, jak ještě tento aspekt pokročí do doby, než finální Edge spatří světlo světa.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Microsoft ohlásil podporu VP9 v Edge, Ogg, Vorbis, Opus a další se zvažují

Čtvrtek, 10 Září 2015 - 22:08 | Tomáš Bohuněk | Však Edge je jediný neapplí browser ve kterém...
Čtvrtek, 10 Září 2015 - 20:07 | Fotobob | Jj, jsem to myslel spíše obecně jako...
Čtvrtek, 10 Září 2015 - 19:13 | Noxik | Tak zrovna prohlizec od MS bych nepovazol za neco...
Čtvrtek, 10 Září 2015 - 15:15 | Fotobob | Na druhou stranu pluginy jsou jediná věc, která...
Čtvrtek, 10 Září 2015 - 14:43 | Noxik | Ta nepodpora pluginu muze byt i vyhoda -...
Čtvrtek, 10 Září 2015 - 13:31 | WIFT | No, já nevím - až to bude mít podporu pluginů pro...

Zobrazit diskusi