Minimální požadavky na Windows 11 neklesnou, šlo o omyl Microsoftu
Zpráva, která se stala ze dne na den senzací, byla řadou uživatelů přijata s povděkem, neboť hardwarové požadavky na Windows 11 jsou v některých ohledech poměrně vysoké a Microsoft je navíc postupem času dále zvyšuje. Viz například požadavek Windows 24H2 na podporu instrukcí SSE 4.2, které v době vydání požadované nebyly, případně zablokování příkazu '/product server', kterým bylo možné operační systém provozovat i na systémech bez podpory TPM (Trusted Platform Module) 2.0.
- Windows 11 24H2 nenajedou bez SSE 4.2
- Windows 11 dává sbohem starším sestavám, Microsoft zablokoval obezličky
Přes celkem jednoznačně působící text na oficiálním webu Microsoftu však vyšlo najevo, že celá situace je omyl. Neupřesněný pracovník společnosti totiž na oficiálním webu s aktuálním datem a novou adresou (URL) opublikoval mírně upravený, ale několik let starý text pocházející z doby vydání operačního systému. V tehdejší době ještě bylo možné instalovat systém na konfigurace, které v nějakém ohledu nesplňují požadavky a cílem textu mělo být varovat uživatele, že takové použití je na jejich vlastní nebezpečí a Microsoft ho nedoporučuje.
Ve stávající situaci, kdy byl navíc text publikován jako nový obsah, však článek působil jako oznámení možnosti instalace Windows 11 na nepodporované hardwarové konfigurace na vlastní nebezpečí. Reálně se však nic nezměnilo a minimální požadavky Microsoftu zůstávají na původní úrovni. Respektive na úrovni, u které jsme informovali ve výše odkazovaných zprávách. Uživatelům, jejichž hardware oficiální požadavky nesplňuje, nezbude než zůstat na starších verzích operačního systému (byť podpora Windows 10 oficiálně končí letos 14. října), nebo přejít například na linuxové operační systémy.