Windows 11 dává sbohem starším sestavám, Microsoft zablokoval obezličky
Hned úvodem bychom mohli použít moderní zaklínadlo a konstatovat, že strategie Microsoftu je extrémně neekologická, neboť hardwarově plně funkční a výkonnostně dostačující sestavy tímto rozhodnutím posílá zcela zbytečně do starého železa. Řeči o bezpečnosti jsou v tomto případě pouze výmluvou, neboť rozhodnutí nainstalovat operační systém na oficiálně nepodporovaný hardware jde čistě za uživatelem a není věcí ani odpovědností Microsoftu.
Microsoft v zimě implementoval záplatu na PopCnt restrikce a nyní pokračuje ve vymýcení postupů, kterými lze Windows 11 dostat na starší než oficiálně podporované systémy. Až doposud bylo možné obejít minimální požadavky příkazem '/product server', kterým bylo možné operační systém provozovat i na systémech bez podpory TPM (Trusted Platform Module) 2.0.
Zatímco na současných oficiálních Windows 11 24H2 je ještě možné příkazu '/product server' využít, s Windows 11 Insider Build 27686 (Dilithium) již postup nefunguje a uživatelé mají smůlu (nebo musí hledat méně pohodlné cesty).
Windows 11 fungují s platformami pro procesory AMD Ryzen 2000 a vyššími, případně Intel Core 8000 / 10000 (podle výbavy platformy) a vyššími.
Připomeňme, že Microsoft již v dubnu naházel klacky pod nohy uživatelům se staršími procesory, neboť počínaje buildem 26080 přestal operační systém najíždět na procesorech nepodporujících SSE 4.2, což jsou Intel Core 2 Quad Q6600 a starší, AMD K10.5 (Athlon / Phenom) a starší, AMD Bobcat, VIA Nano 3000, X2 a QuadCore (nižší než řada C4000).
Používáte Windows 11 na nepodporovaném hardwaru a máte dobrou zkušenost s nějakým alternativním postupem instalace? Můžete ho doporučit ostatním uživatelům v diskuzi.