MSI Z97 Gaming 9 AC, nabušený základ pro Haswell Refresh
Kapitoly článků
Zastavme se u specialit, které jsem naťukl v předchozích odstavcích.
Napájecí část, měřící piny
Měření voltáží pro jednotlivé části systému je vyvedeno u ATX konektoru a dostupné pomocí redukcí na běžné hroty multimetrů.
První takovou jsou napájecí obvody. Ty jsou typu Military Class 4, což znamená v podání MSI tři věci. Za prvé Hi-c CAP, tedy vysokokapacitní kondenzátory přímo na PCB. Ty dávají 93% účinnosti. Za druhé jde o Super Ferrite Choke, cívky s ferritovým jádrem se super-permeabilitou. MSI k tomu říká, že tyhle cívky pracují na teplotě o 35 °C nižší, s o 30 % vyšší „kapacitou“ a o 20 % lepší efektivitou než běžné řešení. A do třetice tu máme tzv Dark CAP, tedy kondenzátory s nižším ESR, pro které je udávána životnost více než 10 let.
PCB má v návrhu také ochrany proti zkratu, deska funguje bez potíží v o 10 % vyšší vzdušné vlhkosti, má schopnost pracovat za vyšších okolních teplot, je odolnější proti statickému náboji a disponuje lepší ochranou proti elektromagnetickému rušení (speciálně se to ve zvýšené míře týká zvukové části).
Dále je zde duální BIOS, debug LEDky a pak takové drobnosti jako polepky na kabely, štítek na PC skříň či vývěska na dveře ve stylu „Nerušit, pařím.“.
Zvukový systém
Vedle samotných čipů je součástí vylepšené zvukové podpory též A či D/A část. MSI osadila na tuto desku samostatný sluchátkový zesilovač TPA6120A2 od Texas Instruments, takže místo obvyklé připravenosti pro maximálně 32ohmová sluchátka tu máme podporu až pro 600 Ω.
Na Realteku jsou navíc navěšeny hodně nadstandardní operační zesilovače OPA1652 od Texas Instruments. Čip C-Media CM6631A je zase spárován s D/A převodníkem Wolfson WM8741. V opačném směru pak zase pracuje A/D převodník Cirrus Logic CS5346. Celek pak dotváří člen zamezující vzniku „popcornového“ šumu, takového toho praskání v reproduktorech když zapínáte PC či připojujete/odpojujete zvuková zařízení.
No a jak vidíte z fotografií, je zde i hodně velká baterie kondenzátorů. Ty jsou od Nichiconu, z řady Japanese Acoustic Series a zajišťují špičkovou filtraci apod. Stínění proti elektromagnetickému rušení je též výrazné, jsou zde jak silné dráhy oddělující zvukovky na PCB desky, tak právě onen krycí plech.
Celkově umí zvukovka na této desce 32bit / 192kHz zvuk, odstup signál-šum 120 dB či podporu ASIO 2.2. Na desce má i svůj vlastní přídavný napájecí konektor (není potřeba jej zapojovat). Pozlacené zvukové konektory jen dotvářejí celkový parádní obraz.
Je samozřejmě sporné, nakolik lze toto docenit a kolik lidí to vůbec docenit umí. Podobně jako Killer GLAN, je i zvuková část spíše záležitostí pro úzkou skupinu fajnšmekrů, kteří jsou ochotni si připlatit za nadstandardní řešení. Když tak přemýšlím, napadá mě snad jediná základní deska, která měla ve své době ještě lepší a vyladěnou zvukovou část, a sice AOpen AX4B-533Tube před 12 lety.
Killer GLAN, Bluetooth a Wi-Fi
Síťovky Killer jsou na vyšších modelech desek či notebooků MSI již tradiční věcí. Nebudu se tedy dnes již vracet k tomu, jestli, případně jaký význam takové řešení má. Pokud věříte, že s Killerem budete dosahovat více fragů, plus pro vás. Pokud ne, tak to nechte plavat a prostě se smiřte s tím, že kvůli Killeru (což je vlastně ARM procesor) možná tahle deska baští o nějaký ten watt více.
Killer má svoji vlastní aplikaci pro Windows, která umí diagnostiku, provede vám Speedtest, je možné v ní limitovat výši přenosů či poskytuje základní statistiky. Na NetLimiter to samozřejmě nemá, ale pro základní potřeby je to dobré.
Důležitější je dle mého výbava modulkem s Bluetooth a Wi-Fi/Wi-Di. Jsem přesvědčen, že to využije v dnešní smartphonové době téměř každý a je fajn, že není nutno hned zaplácnout PCI Express ×1 slot přídavnou kartou.
Uvnitř modulku se ukrývá miniPCIe kartička, která vše zprostředkovává. Součástí balení jsou dvě antény se silnými magnety v základnách, takže drží v jakékoli poloze.