MSI Z97 Gaming 9 AC, nabušený základ pro Haswell Refresh
Kapitoly článků
Takto pokročilá deska má jednu nevýhodu: vyžaduje to trochu práce, abyste ji vůbec plně zprovoznili. Týká se to kupříkladu síťovky Killer, se kterou ani Windows 8.1 plnohodnotně nepočítají. Stejně tak pro softwarovou část Sound Blaster Cinema 2 potřebujete mít nainstalovaný základ pro danou zvukovku, jinak se s vám prostě nebaví a suše oznámí, že nenalezla kompatibilní zvukový čip, přestože vám samozřejmě Windows 8.1 zvučí jakoby se nechumelilo. Ale to jsou jen počáteční problémy, pak už vše samozřejmě běží.
Nemohu například sice soudit, jestli si zvukovka skutečně poradí s 600ohmovými sluchátky tak, jak proklamuje výrobce, ale s mými 32ohmovými uzavřenými Philipsy za tisícovku hrála čistěji a bez rušení - minimálně to je rozdíl oproti dvěma notebookům a třem základním deskám, na nichž mám tato sluchátka naposlouchána. Takže rozdíl zde opravdu je.
Měření spotřeby si tentokrát vypůjčím ze serveru Guru3D, kteří mají přeci jen naměřeno daleko více desek a daleko více procesorů.
Ukazuje se, že MSI Z97 Gaming 9 AC se také drží tradice hi-end desek, tedy vyšší spotřeby oproti běžným deskám. V tomto případě je to dáno spoustou přídavných čipů, posílenou zvukovou částí a také napájecími obvody, které jsou dimenzovány spíše na výrazně nadstandardní dodávky proudu, než na co nejnižší spotřebu. To je daň, kterou overclockeři platí běžně.
USB 3.0 rozhraní fungují spolehlivě. Ukažme si propustnost se dvěma typickými zařízeními této doby: 2TB USB 3.0 diskem s 5400 otáčkami a levné 16GB USB 3.0 flashky: