Navi 3x vypadá na čiplety
O strategii MCM (multi-chip-module) se ve spojitosti s Navi debatovalo od počátku. Zda oprávněně, je otázka. Faktem ale zůstává, že první roadmapa, ve které se zmínka o architektuře Navi objevila, uváděla poznámku „scalability“, což lze vykládat jako použití čipletů / MCM (případně jinými způsoby). Je možné, že již tehdy skutečně takový plán byl. Procesorová divize již musela na Zen 2 pracovat a pro grafickou to mohlo být inspirací. S touto možností korespondovalo i vyjádření tehdejšího šéfa grafické divize, Raji Koduriho, který prohlásil, že Fiji je poslední velké GPU (což minimálně za éry jeho působení byla pravda, Vega i Polaris již byly menší).
Nicméně rozložení GPU, grafického (nikoli čistě výpočetního) akcelerátoru na menší části je řádově větší oříšek než u procesorů, neboť datové přenosy mezi jednotlivými částmi čipu jsou alespoň o řád vyšší než u procesorů. Řešit situaci prostou implementací o řád širší sběrnicí propojující čiplety nelze, protože její energetické nároky by vymazaly úsporu související s rozložením na čiplety a cena křemíku navíc by vymazala úspory nákladů, kterou by přinesla výroba menších čipletů oproti monolitu.
Současný šéf grafické divize, David Wang, tehdy prohlásil, že ve výpočetním segmentu by nasazení čipletů bylo možné, ale v grafickém jde o problém. Lze spekulovat, že stav vývojových týmů nebyl v době Wangova nástupu ve stavu, ve které by si mohly dovolit plnit časový rozvrh vydávání nových čipů a zároveň se potýkat s implementací čipletů, takže tyto plány odložil. Nyní s jistotou víme, že RDNA / Navi 1x čipletů nevyužívá a nejinak tomu je s RDNA 2 / Navi 2x v podobě Radeonů RX 6000.
Bude Navi 21 poslední monolitické herní GPU?
Posunuli jsme se ale o několik let dál. Během letošního roku se začalo proslýchat, že by AMD mohla první čipletové řešení nasadit s architekturou RDNA 3. Nebylo však jasné, kdy přijde - roadmapa předkládá jako nejzazší termín konec roku 2022. Mezi tím se začaly objevovat zprávy, že AMD chystá GPU Navi 31, jehož základní parametry jsou totožné se současnou Navi 21, to znamená 5120 stream-procesorů, 128 ROP jednotek a tak dále. Zdálo se tedy, že Navi 31 bude jen půlgenerační refresh na architektuře RDNA 2, přičemž RDNA 3 přijde až po něm.
Redakce webu VideoCardz v souvislosti se zprávami o nových mobilních Radeonech upozornila na starší příspěvek leakera Komachi Ensaka, který upozorňoval na kódové zkratky „NV3X GCD/MCD“ znamenající pravděpodobně Navi 3x Graphics Complex Die / Memory Complex Die, tedy komplex grafického jádra a komplex paměťového jádra. V kontextu nyní známých informací by to znamenalo, že Navi 31 nemusí být refresh architektury RDNA 2, ale může jít o implementaci (byť stejné konfiguraci jako s Navi 21) čipletové architektury RDNA 3. Při použití čipletů by navíc bylo možné alespoň pro část použít pokročilejší než 7nm imerzní proces. Například 7nm EUV, 6nm nebo 5nm.