Nestandardní použití - s jinou CD-ROM mechanikou
Asi by vás zajímalo, zda můžete i jinou IDE CD-ROM mechaniku připojit přes SCSI pomocí této redukce (když už jde ten pevný disk, že...). Mě to zajímalo taky. Takže jsem vzal IDE CD-ROMku - byla to dnes již relativně morálně zastaralá CD-ROM mechanika s rychlostí 36× MAX - LITEON CD-ROM LTN362. Provedl jsem nejprve test čtení, zatížení CPU na IDE a poté mechaniku odinstaloval, připojil k redukci a rovnou se podíval, jak ji vidí BIOS SCSI řadiče.
Byl jsem zklamán. Na rozdíl od pevného disku, který se s redukcí aspoň jako pevný disk chová, chovala se redukce se zmíněnou CD-ROM mechanikou stejně, jakoby na redukci nebylo nic. Zkrátka jiné CD mechaniky, než podporované Yamahy, redukce prostě nevidí. Zkoušel jsem pro jistotu nastavit na mechanice Master i Slave i CSEL - bez efektu. Mechanika na SCSI připojit touto cestou zkrátka nešla. Takže jsem provedené testy smazal - skutečně nemá cenu je uvádět.
Další IDE CD/DVD mechaniku (nebo jinou ne-Yamaha vypalovačku) jsem bohužel neměl po ruce, ale jsem přesvědčen, že by to dopadlo úplně stejně. Myslím, že redukce si má opravdu rozumět pouze s Yamaha vypalovačkami. Pak je ovšem otázka, proč funguje s pevnými disky. Že by omylem? No, spekulujte si o tom sami... ;-).
No, a jak to tedy vypadá, když k redukci nepřipojíte nic? Prozradí vám to další stránka.
Chování redukce bez zařízení
Myslíte, že to není užitečné? Napadá vás otázka, proč to sem vlastně píšu? Inu, může se vám stát, že si zkrátka redukci k mechanice třeba nepřišroubujete, ta vám časem upadne a nebudete vědět, co se vlastně stalo.
Pozn: Na otázku "Proč to sem vlastně píšu?" pohotově odpověděla za mě moje drahá polovička: "Protože jsem grafoman a musím napsat každé hnutí své mysli, jinak by můj život nebyl tak růžový." Inu, přeberte si to, jak chcete ;-).
K věci: Pokud nepřipojíte k redukci nic, redukce se v systému tváří jako pevný disk s žádnou kapacitou. Záměrně nepíšu nulovou, protože on ten disk nemá ani tu nulu - on prostě kapacitu nemá. V BIOSu SCSI řadiče je kapacita udána asi takhle: "---" (bez uvozovek). V systému se disk dá nalézt jen ve správci zařízení:
Mimochodem - systém byl z tohoto zařízení při svém startování docela tumpachový a chvilku nevěděl, jestli se má smát nebo brečet. Nakonec naběhl :-).
A takhle najdete redukci v registru (pro porovnání uvádím i registr, kdy je redukce s Yamahou a také s pevným diskem z předchozího případu):
|
V registru je dobře vidět, jak se při jednotlivých zapojeních mění výrobce, označení, firmware a také druh zařízení. Samotná redukce se přeci jen tváří poněkud jinak (Disk), než s pevným diskem (SCSI_Disk).
Zjevná je opět i specializace redukce na Yamahy - přeci jen, jmenovat se bez čehokoliv Yamaha, to asi nebude samo sebou ;-). Poměrně zajímavý je firmware, který hlásí samotná redukce (2.00). Naskýtá se otázka: Že by šlo redukci také aktualizovat firmware? Těžko říci... Každopádně je takto sama redukce opravdu neužitečná. Disk není vidět ani ve správci disků (Disk Management), takže nelze ani učinit pokus o zformátování (jak se tváří s Win9x systémy, to nevím, tyto systémy již pomalu, ale jistě opouštím). Ale asi je toto chování lepší, než kdyby nebyla redukce samotná na řadiči vidět vůbec.