Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Testy zatížení CPU a Burst Rate

SCSI redukce pro vypalovačky Yamaha
WIFT pro vás připravil další zajímavou recenzi. Důkladně proklepal redukci, které dělá z IDE Yamahy vypalovačku s SCSI rozhraním. A nebylo by snad ani možné, kdyby ji nevyzkoušel i s pevným diskem nebo jinou CD-ROMkou. A co myslíte, bude systém vidět i samotnou redukci bez připojeného zařízení?

Před samotnými testy jen krátce, o co jde:

Testoval jsem zatížení CPU při práci s IDE mechanikou (bez redukce) a SCSI mechanikou (s redukcí). Dále pak rozdíl v rychlosti datové propustnosti - Burst Rate.

Testovací konfigurace - stěžejní součásti:

  • CPU: Pentium III 866 MHz
  • Intel I815 chipset (čili integr. IDE řadič) + Intel Application Accelerator 2.20.2126
  • SCSI řadič Adaptec AHA-2940UW (podporující max. 40 MB/s UltraWide SCSI)
  • na řadiči navíc Plextor PX-40TSi (fw. 1.05)
  • a samozřejmě Yamaha CRW-F1 (fw 1.0c)
  • Použité médium: Nějaké AudioCD
  • OS: Windows 2000 SP3 CZ

Zatížení procesoru jsem měřil standardními součástmi z Windows (Performance Monitor), přenosovou rychlost programem Nero CD Speed 1.01.3. U grafů Z NeroCD Speedu si můžete kliknout pro celý screenshot, nicméně hodnoty pro Burst Rate jsem zakomponoval již do náhledů.

Čtení - IDE

Čtení - Yamaha F1E - Nero CD Speed

Čtení - Yamaha F1E - zatížení CPU

Čtení - SCSI

Čtení - Yamaha F1S - Nero CD Speed

Čtení - Yamaha F1S - zatížení CPU

Všimněte si rychlosti Burst Rate: 18 MB/s u IDE a 9 MB/s u SCSI. Asi se ptáte: Jak to? Že by opravdu redukce mechaniku zpomalovala? Na druhou stranu, rozdíl ve vytížení CPU je téměř nepostřehnutelný (dokonce těžko říci, kdy je větší). Inu, něco na tom bude - možná proto, že UltraSCSI (20 MB/s) je pomalejší, než UltraDMA/33 (33 MB/s). Zajímavé je, že právě o polovinu. To by spíše odpovídalo 16 MB/s přenosové rychlosti, což je buď PIO-4 nebo DMA MW-2.

Zápis - IDE

Zápis - Yamaha F1E - Nero CD Speed

Zápis - Yamaha F1E - zatížení CPU

Zápis - SCSI

Zápis - Yamaha F1S - Nero CD Speed

Zápis - Yamaha F1S - zatížení CPU

Zatížení CPU při zápisu se velmi podobá zatížení CPU při čtení. Jak vidíte, ani zde nejsou žádné zásadní rozdíly. Takže i když je SCSI pomalejší v Burst Rate, v praxi to není vůbec poznat.

Co z toho tedy plyne? S připojením mechaniky přes SCSI se zcela jistě dosáhne menšího průtoku dat, než přes IDE - UltraDMA/33. Osobně se domnívám, že v redukci funguje na straně IDE maximálně DMA MW-2 nebo jen PIO-4 (oba režimy jsou schopny přenášet data na max. rychlosti 16 MB/s). Ovšem zatížení CPU to ani neubírá ani nepřidává - a na užitečnou přenosovou rychlost mechaniky to nemá vliv. Z hlediska dostatečné rychlosti přenosu vašich dat do vypalovačky a zatížení CPU je tedy v podstatě jedno, zda máte mechaniku přes SCSI (UltraSCSI) nebo přes IDE na UltraDMA/33.

Na tomto místě si jen slovně dovolím poznámku: Při testu s datovým CD dosahuje Burst Rate přes SCSI až 11 MB/s (výše uvedené testy probíhaly s AudioCD). Je tedy zřejmé, že redukce používá na straně SCSI opravdu UltraSCSI, protože nižší FastSCSI má rychlost jen 10 MB/s.

Snad by tu mohlo být u SCSI jedno "ale": Při náhlém nedostatečném doplňování bufferu vypalovačky by se u IDE mohl doplňovat rychleji, než u SCSI. Jenže je tu jedno "ale" proti: Jestliže se vám při zapojení přes SCSI začne u vypalovačky vyprazdňovat buffer, pak vám IDE téměř zaručeně nepomůže, protože máte v systému něco tak hnědého, že by to při zapojení přes IDE dělalo taky. Navíc je mechanika pro tyto případy vybavena SafeBurnem.

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Redukce SCSI na IDE pro Yamahy

Úterý, 1 Březen 2005 - 00:37 | Anonym | Jo a jeste jeden postreh. Po pripojeni na Yamahu...
Pondělí, 28 Únor 2005 - 23:17 | Anonym | dokonala neni, protoze me narozdil od WIFTa na...
Čtvrtek, 10 Červen 2004 - 04:20 | Anonym | Divim se, ze za dva roky se neobjevil jediny...

Zobrazit diskusi