Netbook s Atomem v testu: Windows 7 Starter vs Linux Lubuntu 15.04
Kapitoly článků
Jak jsem uvedl již v původní recenzi, tento netbook Asus Eee PC X101CH jsem používal po několik dní jako jediný primární stroj s původními Windows 7 Starter. Kdybych měl najít slovo, které by to nejlépe popsalo, tak by to bylo slovo utrpení. Utrpení přinášely všechny činnosti na tomto netbooku, no-X by vám mohl referovat, jak jsem jej jeden den i žádal, aby mi stáhl jednu fotografii a nahrál ji k nám do systému, abych ji mohl použít v článku.
Fotografie to totiž byla větší, tuším že v příliš AJAXové stránce a nešlo ji prakticky stáhnout - při vstupu na onu stránku se harddisk mohl „doslova po***t ze swapování“ a udělal jsem i experiment, že jsem se rozhodl jej tedy nechat doswapovat, až dokud se nedopracuji k načtené stránce, pravému kliku myši a „Uložit obrázek“. Po 20 minutách nepřetržitého swapování, při kterém byl netbook ABSOLUTNĚ NEPOUŽITELNÝ, jsem to vzdal a natvrdo jej vypnul. Co vše se v tu chvíli, kromě načítané webové stránky, dělo na pozadí, vám bohužel nepovím, bylo nemožné to zjistit.
A nemyslete si, že změna prohlížeče to řešila. Chrome bylo ještě horší a nejhorší z výkonového / swapovacího hlediska byl šmejd jménem Internet Explorer. Jinak jej nazvat nemohu, protože jeho swapovací prodlevy na různých internetových stránkách trvaly i několikanásobně déle než u Firefoxu, jeho dialogy (Uložit apod.) se načítaly také mnohokrát déle a tak bych mohl pokračovat.
S Lubuntu mám za sebou pár dní používání jakožto sekundárního stroje. Činnosti, které byly na Windows 7 Starter neproveditelné, znamenají nyní jen určité několikasekundové čekání, bez kterého bych se sice s chutí obešel, ale pokud je to cena za to, že mi - narozdíl od Windows 7 Starter - běží současně Firefox, Pidgin a v pozadí přichystaný GIMP, tak to rád přijímám. Teprve Lubuntu udělalo z tohoto netbooku opravdu použitelný počítač, do té doby to byl jen výsměch.
Takhle nějak to typicky vypadá: běží vám Firefox s načteným diit.cz a ve druhé záložce dalším webem, do toho běží Pidgin, PCManFM ("Průzkumník") a přehrává se video či audio. A v Lubuntu stále máte více než polovinu RAM k dispozici (zatímco Windows 7 Starter jsou již dávno TOTÁLNĚ nepoužitelná a utápí se ve swapování za neustále se trhajícího audia/videa, které prostě nemá šanci načítat data).
Na závěr osobního hodnocení již jen přihodím jednu historku: když byl tento netbook kupován, byla koupena jeho o 1000 Kč dražší varianta s Windows 7 Starter. Obchod totiž prodával i variantu s „jakýmsi Linuxem“, což byl pro původní majitelku „neznámý tentononc“. Ona ve výsledku udělal tehdy dobré rozhodnutí, protože netbook byl kupován pro dovolenkové internetování s USB „čudlíkem“ od Huawei, který buď tehdy vůbec nešlo v Linuxu zprovoznit, nebo to byl nějaký náročný postup s přidáváním modulů do kernelu (zpětně to ale již přesně nezmapuji, nemám dost informací). Nicméně z toho plyne jedno (bez ohledu na to, co byl zač ten dodávaný Linux): za ona téměř nepoužitelná Windows 7 Starter, si výrobce nechal připlatit.