Netbook s Atomem v testu: Windows 7 Starter vs Linux Lubuntu 15.04
Kapitoly článků
Náběh OS + načtení po přilogování
Windows 7 Starter nabíhají velmi pomalu. Celý proces trvá více než 2 minuty, definitivně se disk ustálí po 2 a čtvrt minutách, to pokud nemáte aktivní věci spouštěné při startu. Pokud při startu spouštíte třeba ještě antivir, Skype a k tomu máte zapnuté automatické aktualizace, pak se náběh systému do okamžiku, kdy je použitelný, může protáhnout i na více než 5 minut. Rychlejší je to při využití suspend-to-ram, to jsme na zhruba jedné a čtvrt minutě. Ale opět pouze v ideálním případě, kdy se spouští samotný OS a žádné dodatečné aplikace.
Lubuntu 15.04 nabíhá do plně použitelného stavu po přihlášení a ustálení zhruba tři čtvrtě minuty. To znamená až třikrát rychleji.
Takto nějak to vypadá v Lubuntu 15.04 hned po spuštění. K dispozici je stále více než 80 % RAM.
Omlouvám se, ale s Windows 7 Starter jsem tento screenshot nedělal, byl to příliš bolestivý a dlouhý swapovací proces,
než abych byl ochoten jej absolvovat.
Spouštění Firefoxu 41 a načtení diit.cz
Prohlížeč se na Windows 7 Starter spouští více než půl minuty. Načtení diit.cz (ne první, ale už několikáté) trvá zhruba necelých 10 sekund. Přitom se hodně swapuje, protože netbook už přeteče svůj necelý 1 GB RAM.
Lubuntu 15.04 spouští Firefox necelých 10 sekund a načtení diit.cz trvá něco přes 1 sekundu, zaokrouhleně tedy dvě. I pak se dále Firefox chová značně svižněji, protože narozdíl od Windows 7 Starter neběží vše ze swapu, ale standardně z/do RAM.
Otevření obsahu složky SDHC karty v Průzkumníku/PCManFM
Ve Windows 7 Starter tohle trvá 8 sekund, během kterých „řve disk“. Na Lubuntu je složka s obsahem otevřena a načtena do 1 sekundy.
Spuštění GIMPu a načtení 14Mpix JPEGu v 98% kvalitě se vzorkováním 4:4:4
GIMP určitě není vhodný program pro práci na tomto notebooku, ale občas můžete něco takto náročnějšího potřebovat. Vězte tedy, že aktuální GIMP 2.8.4 s načtením JPEGu je na Windows 7 Starter proces na více než 2 minuty a i poté je vše značně pomalé. Načtení jakékoli položky (filtry, úrovně apod.) trvá velmi dlouho, neboť vše jede ze swapu.
Na Lubuntu se GIMP s načtením fotky spouští necelou půlminutu a poté běží celkem slušně rychle, neboť nové další věci se z HDD jen načítají, a to do RAM. Samozřejmě pokud byste chtěli editovat výrazně větší fotografii, tak i na Lubuntu se nakonec GIMP dostane do swapu, ale to jistě není typický scénář práce na netbooku.