Netbook s Atomem v testu: Windows 7 Starter vs Linux Lubuntu 15.04
Kapitoly článků
Samolepka na netbooku slibuje plynulé 1080p video, takže jsem se jal prověřit i to. Pro tyto účely byl netbook připojen k FullHD monitoru skrze VGA kabel. Tento monitor byl konfigurován jako jediný výstup, tj. interní LCD netbooku bylo v tu chvíli deaktivované.
Na Windows 7 Starter se mi nepodařilo přimět k plynulému přehrávání ani kvalitní BDrip (16GB x264/DTS/mkv), ani standardně kvalitní BDrip (8,5GB x264/ac3/mkv), ani menší 1080p ripy s AAC či Ogg zvukem. Bez ohledu na to, jestli video mělo reálně 1920×1080, nebo třeba 1920×840, nikdy neběželo plynule, trhalo se od první chvíle a kostičkovalo prakticky nepřetržitě. Zkusil jsem jak standardní OS cestu tak jak ji nakonfiguroval Asustek (tj. Windows Media Player), tak i VLC a aktivovanou HW akcelerací na GPU, tak i MPC-HC. Nic z toho nestačilo, podíl práce CPU byl tak obrovský, že Atom N2600 totálně (a tím myslím opravdu TOTÁLNĚ) nestíhal.
Na Lubuntu 15.04 jsem téměř slavil částečný úspěch s přehrávačem MPlayer2. Ve VLC jsem se nedokázal dopracovat k plynulému běhu vůbec (byť byl výsledek značně plynulejší než na Windows), všechny GUI nadstavby nad MPlayerem(2) také vysávaly potřebný výkon, takže jediná funkční cesta vedla skrze spouštění videa pomocí příkazové řádky. 16GB rip nebyl plynulý. 8,5GB rip byl hraniční, po většinu doby běžel plynule, jen občas se mírně desynchronizoval. Řešením bylo zapnout framedropping, který tyto momenty vyrovnal. Menší 1080p ripy tak již běžely plynule.
Jinými slovy: na Windows 7 Starter na 1080p videa zapomeňte, na Lubuntu jich řada poběží, podle náročnosti dekompresního procesu (datový tok, použitý Profile / Level).
Skoro mi to přijde, že samolepku v Asusteku vymýšlel nějaký markeťák, který měl v hlavě natvrdo zadrátováno „HDMI = 1080p woe“, takže to na samolepku napsal. Nejspíš byste dokázali najít nějaká 1080p videa, které tento netbook i s Windows 7 Starter přehraje plynule, ale museli byste se hodně snažit (možná Xvid, možná MPEG-2, na YouTube přímo na webu ale zapomeňte). Celkově je to spíš klamavá reklama, byť samozřejmě lze samolepku vykládat i tak, že vám netbook pustí vaše obyčejné 640×272 Xvid video přeškálované do 1080p na HDMI výstupu. 1080p H.264 ale prostě nedá, za tím si stojím. Tečka.