Novinky o Zen 5: Údajná fotografie, výkon, Zen 5c čtyřjádro Sonoma Valley
Granite Ridge (AM5)
Začněme ale fotografií. Snímek, který se rozšířil v médiích, údajně vzorek procesoru Granite Ridge, tedy čipletového řešení pro desktop (socket AM5), které patrně půjde na trh pod označením Ryzen 9000. Ve skutečnosti není pravý, obrázek vytvořil člen fóra overclocking.com již před několika týdny a nyní je vydáván za fotografii vzorku osmijádrového Ryzen 7 9800X.
To samo o sobě nic nemění na skutečnosti, že vydání této řady desktopových procesorů se očekává v létě, snad spíše kolem poloviny léta nebo později než na jeho začátku. Předpokládá se ale, že nějaké první informace by AMD mohla odprezentovat na Computexu (datum letošního Computexu, který se bude konat v Taipei, je stanoveno na 4. až 7. června).
APU, APU, APU a APU
Současná generace postavená na bázi Zen 4 rozšířila nabídku APU o menší model, takže krom standardního Phoenixu došlo ještě na Phoenix 2, který navíc využívá také „céčková“ jádra (která podporují jen nižší takty, díky čemuž stojí méně křemíku).
Zen 5 rovněž přinese standardní řadu APU, Strix Point. Ta ale navýší počet jader, kdy namísto osmi klasických bude vybavena 4× Zen 5 + 8× Zen 5c. Výkon tedy bude podstatně vyšší než u osmijádra, byť o něco nižší než u hypotetického dvanáctijádra postaveného čistě na větších jádrech Zen 5. Pro nižší cenovou relaci bude určeno osmijádrové APU Kraken Point se 4× Zen 5 + 4× Zen 5c. I v jeho případě lze čekat vyšší procesorový výkon než u stávajícího Phoenixu (nová architektura patrně přidá více výkonu než uberou nižší takty „céčkových“ jader). Naopak pro vyšší cenový a výkonnostní segment bude určeno čipletové APU Strix Halo neboli Sarlak s 16 velkými jádry Zen 5 a výkonnou integrovanou grafikou.
Nějakou dobu se objevovaly také zmínky o málo známém APU Sonoma Valley, o němž se znovu začalo mluvit koncem března v souvislosti s využitím 4nm výroby u společnosti Samsung. Mělo by jít o řešení postavené čistě na jádrech Zen 5c, které bude určené primárně konzolím Steam Deck. Nově se od leakera Everest (@Olrak29_) dozvídáme nejen to, že skutečně jde o čistě Zen 5c-APU, ale že půjde o čtyřjádrovou / osmivláknovou konfiguraci. Oproti současnému čtyřjádrovému 7nm Zen 2 APU Van Gogh / Aerith (~3,5 GHz) i jeho aktualizované 6nm variantě Sephiroth půjde o podstatný upgrade (IPC přinejmenším o 60 % vyšší, takty patrně nebudou nižší).
Výkon
Zen 5 je dlouhodobě pokládán za produkt podobného ražení jako Zen 3 snad s tím rozdílem, že posun frekvencí bude nižší (plus mínus žádný), ale posun IPC o trochu vyšší. Předpokládá se, že průměrný posun IPC bude mírně na 20 %, spíše méně v celočíselných výpočtech, spíše více ve výpočtech s plovoucí desetinnou čárkou. Výrazně více při použití instrukcí AVX-512 a / nebo při výpočtech využívajících formát FP16 (neplést s BF16 využívaným především v AI segmentu, ten již podporuje Zen 4).
Od APU Strix Point se očekává zhruba 35 % posun výkonu oproti APU Phoenix / Hawk Point při nastavení totožného (50W) TDP. Některé zdroje hovoří o navýšené kapacitě L3 cache (32MB). Od high-endového Strix Halo / Sarlak se očekává asi 25% posun výkonu oproti čipletovému mobilnímu Dragon Range při stejném (90W) TDP.
Vydání prvních APU s jádry Zen 5 / Zen 5c se očekává ve druhé polovině roku, patrně na přelomu léta a podzimu. Za současné situace je však doby vydání téměř jakéhokoli hardwaru obtížné odhadnout, neboť není jasné, zda právě výroba onoho produktu nemohla být narušena zemětřesením na Tchaj-wanu, které dočasně zastavilo výrobu. To zpravidla znamená znehodnocení čipů ve výrobních linkách, na kterých již mohlo být odvedeno několik týdnů až měsíců práce.