Nový šestnáctijádrový Threadripper bude o 13,4 % rychlejší než původní
Prostřednictvím webu KitGuru došlo ke zveřejnění slajdů z prezentace procesorů Threadripper, které myjí být vydané příští týden v pondělí 13. srpna. Jak už víme, první půjde na trh 32jádrový Threadripper 2990WX, který pořídíte již od 13. srpna, koncem měsíce bude následovat šestnáctijádrový Threadripper 2950X a ostatní přijdou v říjnu. Právě s ohledem srpnové modely je prezentace koncipovaná, a tak se dozvídáme především o nich.
Novinkou je informace o výkonu šestnáctijádrového Threadripper 2950X, kde výraznější posun neočekával. Důvodem je to, že vylepšení L2 cache (snížené latence) byla už z většiny implementovaná na první generaci Threadripperu (oproti první generaci AM4 Ryzenu), takže potenciál ke zlepšení byl už z určité části vyčerpán.
Přesto evidentně určitý prostor zbyl. Můžeme připomenout, že latence L2 cache klesla ježe z CL12 na CL11 (u původního Zenu byla CL17), pravděpodobně klesla i latence L3 cache (u původního Zenu byla CL39, u současného CL30), dále se jako důsledkek podpory rychlejších pamětí zkrátila latence paměťového řadiče ze 74 na 66 ns při zrychlení z DDR4-2667 na DDR4-2933. Nakonec má na celkový výkon i poměr spotřeba / výkon vliv samozřejmě i vylepšený výrobní proces a nově koncipované turbo. Výsledkem pro šestnáctijádrový Ryzen - abychom srovnávali jablka s jablky - je výkonnostní posun v rozmezí 5-25 %, v průměru 13,4 %:
Pokud jde o top model Threadripper 2990WX ve srovnání s Core i9-7980XE, pak velmi záleží na tom, do jaké míry je aplikace optimalizovaná pro využití více jader (vláken). V lepším případě bude výkon o zhruba 50 % vyšší, v horším může dojít na srovnatelný výsledek:
Paradoxně i v případě, že je výsledek srovnatelný, nabízí Threadripper 2990WX lepší poměr cena / výkon, neboť je levnější. Celkový ilustrovaný výkon dosahuje od -1 do +88 % výkonu Core i9-7980XE, v průměru je výkon o 28,2 % vyšší. Intel udělal dobře, že svůj osmnáctijádrový model nakonec vydal. Původní záměr byl skončit na deseti jádrech, následně se odhodlal ke dvanácti jádrům a nakonec došlo na šestnáct, která měla původně zůstat světu serverových procesorů, Xeonů. Pokud by Intel k tomuto kroku nepřistoupil, vypadal by dnes výše znázorněný graf docela šíleně.
Níže následují ostatní grafy z prezentace: