NUC končí, Intel ruší vývoj a výrobu těchto mini PC
Intel ohlásil NUC v roce 2012 a první produkty dorazily začátkem roku 2013. Tehdy byly vnímané jako reakce na Mac Mini, oproti němuž byly menší, ovšem postupem času přišla na trh řada variant, které měly větší rozměry a zaměřovaly se spíš (než na velikost) na výkon. Existovaly řady postavené na velkých jádrech (Core) i Atomech. Většinou však šlo spíše o stroje pro nenáročné použití, přehrávání videa a podobně. Graficky výkonnějších variant nebylo mnoho, takže se až na výjimky nedaly chápat jako herní sestavy, byť tak Intel některé tituloval.
Intel Kaby Lake-G
V tomto ohledu mohly být vnímány jako zajímavější modely postavené na procesorech Broadwell s tehdy výkonnou (±na úrovni APU od AMD) integrovanou grafikou vybavenou L4 cache (eDRAM). Dále Kaby Lake-G, jehož pouzdro bylo osazeno Vegou od AMD s jedním HBM (nástupce nevznikl, Kaby Lake-G v důsledku zpoždění a konfliktu Intelu s Nvidií se prakticky nedostal do notebooků, takže nebyl rentabilní). Jistou naději dávala i řada, která měla k procesoru Intelu připojit i vlastní grafiky Arc, ovšem jejich energetická efektivita je nepředurčila k excelování v systémech malých rozměrů.
Těžko říct, zda byl tzv. NUC business někdy výdělečný. Jisté je, že aktuálně není, neboť se jej Intel v rámci úsporných opatření rozhodl přestat financovat, jinými slovy ukončit. Ohlédneme-li se do historie a srovnáme dřívější produkty s aktuálními, není divu. Zatímco původně byl NUC systémem dokonce menším než Apple Mac Mini a některé řady přinášely docela unikátní kombinace vlastností (viz např. 4k pod 30 wattů? S Intel Rock Canyon to bude možné - v roce 2015), o poslední řadě už v podstatě nemělo ani smysl informovat.
Raptor Canyon z řady NUC 13 (výše) už totiž s mini PC neměl mnoho společného, šlo pouze o odlišně koncipovaný desktop postavený na hardwaru Intelu, který kombinoval řadový 125W procesor s klasickou tříslotovou grafikou. To však lze jen těžko vyčítat týmu, který měl vývoj NUC na starost. Energetická stránka posledních generací procesorů Intelu i grafik Arc z těchto komponent nedělala zrovna ideální hardware k použití v úsporných minimalistických systémech. S ohledem na zastavení vývoje krátce před vydáním úsporných procesorů Meteor Lake však vedení společnosti nejspíš nevidí naději na rentabilitu ani při použití vhodnějších komponent.
- Apple zaplatil Intelu 1 miliardu za technologie a lidi pro vývoj 5G řešení 2019
- Larrabee je mrtvá, Intel už pro Xeon Phi nemá místo 2019
- Intel zařízl Omni-Path, sběrnici pro rychlé propojení Xeonů 2019
- Intel se dostal do ztráty, Optane / 3D Xpoint končí 2022
- Intel rozporcoval grafickou divizi a ukončil vice-prezidentování Raji Koduriho 2022
- Intel zrušil Rialto Bridge a Lancaster Sound. Zákazníci to prý očekávají. 2023
- Intel oficiálně potvrdil, že atomový Xeon bude mít jen 144 jader 2023
- Intel „odvydal“ Ponte Vecchio / DataCenter Max Series 1350 GPU 2023
- Intel končí se servery a deskami, divizi prodal společnosti MiTAC 2023
- Intel v tichosti ukončil další projekt, Koduriho Blockscale ASIC 2023
NUC se tak zapisuje do řady projektů, produktů a divizí, které byly v posledních let Intelem ukončeny, ořezány, zavřeny, zrušeny či prodány.