Nvidia kupuje ARM za $40 miliard
ARM od roku 2016 patřila japonské investiční společnosti Softbank. Tehdy ji získala od původních vlastníků za zhruba $32 miliard. Zakladatel ARM, Hermann Hauser, který stál u zrodu společnosti (1978) s Chrisem Currym, před měsícem uvedl, že v roce 2016 byl proti akvizici Softbank, ale situaci nemohl zabránit, neboť byl přehlasován. Když ale s odstupem času viděl, že Softbank dodržela všechny sliby a závazky, neviděl krok jako problematický. ARM si navíc v rukou investiční společnosti zachovala neutralitu:
„Jedním ze základních předpokladů pro fungování obchodního modelu ARM je, že může prodávat každému. Na Softbank bylo spásné, že nešlo o společnost vyrábějící čipy, což zachovalo ARM neutralitu. Pokud se stane součástí nVidie, většina licencujících zákazníků budou konkurenti Nvidie a budou se samozřejmě poohlížet po alternativách.“ --- Hermann Hauser |
Prodejem ARM Nvidii získá Softbank (z uvedených $40 miliard) získá až $38,5 miliardy, což znamená, že až $6,5 miliard může* utržit (zanedbáme-li pohyby kurzů a další vlivy).
Nvidia předkládá plán rozšířit technologické portfolio, které si lze od ARM licencovat, o vlastní technologie z oboru AI, HPC a grafiky.
Nvidia ilustruje, že akvizice bude pro ARM z hlediska prostředků na vývoj a výzkum přínosná, grafem procentuálních výdajů na vývoj a výzkum z ročních příjmů. Pro úplnost je potřeba dodat, že ARM měla v roce 2019 příjmy $1608 milionů a výdaje na vývoj a výzkum nastavila na $840 milionů, tedy 52 %. Dohoda mezi Nvidií a ARM je uzavřená, jejím naplnění ale závisí na stanovisku antimonopolních úřadů.
*Platba za ARM sestává z $21,5 miliard v akciích Nvidie (44,3 milionu), $12 miliard v hotovosti (z toho $2 miliardy splatné při podpisu akvizice), až $5 miliard, které Softbank může dostat vyplacených v závislosti na finančních výsledcích ARM a částka $1,5 miliard půjde zaměstnancům.
TZ Nvidie, finanční výsledky ARM za rok 2019